W poniedziałek przypada 73. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrueck. Z tej okazji w kościele św. Jakuba Apostoła w Warszawie odbędzie się koncert "Siła Miłości" poświęcony pamięci ofiar. Na uroczystość zaproszono byłe więźniarki: Zofię Pociłowską-Kann, Wandę Półtawską, Wojciechę "Wojtkę" Zeiske.
Jak poinformował PAP reżyser koncertu Andrzej Róg "inicjatywa wyszła od pani Wandy Półtawskiej. Inspiracją wszystkich koncertów była poezja jej koleżanek więźniarek, szczególnie wiersze Grażyny Chrostowskiej".
Wydarzenie to odbywa się od 7 lat w różnych miastach Polski. Podczas jednego z koncertów Wanda Półtawska wyjaśniła znaczenie nazwy "Siła Miłości": "tytuł koncertu wyraża to, co jest najważniejsze w życiu czyli miłość. Człowiek jest stworzony do miłości. Miłość jest bez kresu, ma objąć i człowieka, i naród, i Boga" - podkreśliła.
"Więźniarki polskie znalazły się w obozie z powodu miłości do ojczyzny" - zacytował Półtawską reżyser w rozmowie z PAP.
Róg przypomniał, że kobiety prowadziły w obozie działalność konspiracyjną m.in. pisanie i recytację wierszy.
"Poezja ratowała poczucie człowieczeństwa i poczucie wewnętrznej wolności w warunkach zniewolenia. To jest ewenement, który tę dużą grupę ponad 30 tys. więźniarek odróżnia i daje przykład bardzo wysokiego morale" - wyjaśnił.
Podczas koncertu poezję więźniarek Ravensbrueck zaprezentują: Desisława Christozowa-Gurgul, Małgorzata Drzał, Kamila Klimczak, Monika Kępka, Agata Myśliwiec-Grząślewicz, Maria Lamers, Ewa Landowska, Ewa Romaniak. Wokalistkom towarzyszyć będzie zespół Piwnica św. Norberta.
Jak powiedział Andrzej Róg repertuar wykonywany na koncertach zostanie wydany w formie dwupłytowego albumu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji organizującej wydarzenie: http://www.prawybrzeg.org/category/aktualnosci/.
W czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym Ravensbrueck osadzono 132 tys. kobiet i dzieci - zginęło ok. 92 tys. osób. Liczbę Polek szacuje się na ok. 40 tys. W latach 1942—44 obozie przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia medyczne na więźniarkach. Operacjom poddano 86 osób, w tym 74 Polki. Obóz został wyzwolony 30 kwietnia 1945 r. Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011 r. kwiecień został ustanowiony miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrueck.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/