"Warszawskie dzieci", "Sanitariuszka Małgorzatka" i "Pieśń o Matce" to niektóre z utworów, jakie warszawiacy z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków zaśpiewali podczas koncertu piosenek powstańczych w środę na stołecznym pl. Piłsudskiego.
Tłumnie przybyli warszawiacy na wieczorny koncert, który był częścią obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Plac Piłsudskiego wypełniony był po brzegi: ludzie przychodzili całymi rodzinami, przyjeżdżali na rowerach, by wziąć udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych.
"Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" to kolejna impreza z cyklu "Warszawskie Śpiewanki", podczas której mieszkańcy Warszawy z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków - Weroniki Grozdew-Kołacińska z zespołem Andrzeja Borzyma - mogli zaśpiewać piosenki z okresu Powstania Warszawskiego. Wspólny śpiew rozpoczął się od wykonania "Warszawianki". Potem dały się słyszeć takie utwory m.in.: "Mała dziewczynka z AK", "Hej chłopcy, bagnet na broń", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci","Warszawo ma".
W czasie, gdy zgromadzeni śpiewali, pofrunęły w górę białe baloniki w kształcie nut; długo unosiły się nad placem.
We wspólnym śpiewaniu mogli wziąć udział wszyscy, którzy w ten szczególny sposób chcieli oddać hołd uczestnikom powstania. Wyjątkowymi gośćmi koncertu byli sami powstańcy aktywnie zaangażowani w śpiewanie. Teksty piosenek wyświetlano na specjalnych telebimach. Ponadto każdy uczestnik koncertu otrzymał specjalny śpiewnik opatrzony planszami komiksowymi z antologii wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego pt. "Morowe Panny".
W przerwach pomiędzy kolejnymi piosenkami uczestnicy mogli obejrzeć film stanowiący kompilację fragmentów wywiadów przeprowadzonych z powstańcami, którzy opowiadali o koncertach i piosenkach z Powstania Warszawskiego. Wcześniej podczas oczekiwania na wspólne muzykowanie przy wejściach na pl. Piłsudskiego można było posłuchać znanych warszawskich utworów wykonywanych przez czterech kataryniarzy.
W ubiegłym roku do wspólnego koncertowania przyłączyło się 14 tys. warszawiaków. Jak podkreślają przedstawiciele organizującego koncert Muzeum Powstania Warszawskiego, celem akcji jest integracja młodzieży ze starszym pokoleniem oraz rdzennych warszawiaków z osobami, które w stolicy mieszkają od niedawna, a interesują się jej historią. To także niepowtarzalna okazja do spotkania z powstańcami.
Za aranżację muzyczną koncertu odpowiadali etnomuzykolog Weronika Grozdew-Kołacińska oraz dyrygent Andrzej Borzym, którzy wraz z Rafałem Grozdewem i kilkunastoosobowym zespołem wokalno-instrumentalnym, wspólnie - pod nazwą Orkiestra Warszawy - wykonali znane pieśni powstańcze. (PAP)
akn/ swat/ abe/