Oficjalne otwarcie XXVI Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych odbędzie się we wtorek w Warszawie - w Międzynarodowym Dniu Teatru. Tego dnia aktorce Ninie Andrycz wręczona zostanie Nagroda im. Ireny Solskiej.
Przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu Tomasz Miłkowski zwraca uwagę, że kongres ten nie po raz pierwszy jest organizowany w Warszawie - już trzeci raz odbywa się w stolicy, a czwarty raz w Polsce. "To sporo, jeśli pamiętać, że do Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych należy 40 krajowych sekcji z całego świata" - ocenia Miłkowski.
Jak dodaje, kongres "to wielkie światowe spotkanie, podczas którego krzyżują się opinie, tradycje, punkty widzenia, temperamenty, rodzą nowe pomysły i trwa rozmowa. I to jest istota tych na pozór rutynowych spotkań. Prowadzić dialog, budować mosty między kulturami, wzmacniać więzy wszystkich ludzi, dla których kultura, a w szczególności teatr jest ważnym, wspólnym językiem".
Nina Andrycz, nazywana przez wielu "wielką damą polskiego teatru", pamiętana jest głównie jako odtwórczyni ról władczyń, królowych, arystokratek i dam. Występowała m.in. w wileńskim Teatrze na Pohulance; tam zagrała m.in. Glorię w "Nigdy nie można przewidzieć" George'a Bernarda Shawa (1934) i Ofelię w "Hamlecie" Williama Szekspira (1934).
Na wtorek zaplanowano m.in. seminarium "Teatr poza teatrem". Odbędzie się również ceremonia wręczenia Nagrody im. Ireny Solskiej Ninie Andrycz, w uznaniu jej osiągnięć artystycznych. Nagroda została ustanowiona z intencją uhonorowania dorobku wybitnych artystek teatralnych.
Nina Andrycz, nazywana przez wielu "wielką damą polskiego teatru", pamiętana jest głównie jako odtwórczyni ról władczyń, królowych, arystokratek i dam. Występowała m.in. w wileńskim Teatrze na Pohulance; tam zagrała m.in. Glorię w "Nigdy nie można przewidzieć" George'a Bernarda Shawa (1934) i Ofelię w "Hamlecie" Williama Szekspira (1934).
Od 1935 r. grała na scenie Teatru Polskiego, gdzie stworzyła ponad 100 ról. Publiczność oglądała ją jako Marię Stuart w dramacie Juliusza Słowackiego i królową Małgorzatę w "Ryszardzie III" Williama Szekspira. Andrycz wcielała się jednak także w role m.in. Świętej Joanny, Kleopatry czy pani Dulskiej. Andrycz znana jest również z licznych kreacji w Teatrze Telewizji, gdzie pojawiała się regularnie od końca lat 50-tych, aż do początku lat 70-tych. W kinie grała sporadycznie, m.in. w "Warszawskiej premierze" w reż. Jana Rybkowskiego (1950) i "Kontrakcie" w reż. Krzysztofa Zanussiego (1980). W 2008 roku wystąpiła jako ona sama w "Jeszcze nie wieczór" (reż. Jacek Bławut); w tym samym roku wcieliła się również w postać matki w "Sercu na dłoni" (reż. Krzysztof Zanussi).
W ramach kongresu odbędzie się także spektakl muzyczny "Szpilmania. Tych lat nie odda nikt" w Teatrze Ateneum, oparty na piosenkach Władysława Szpilmana w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Po spektaklu, w Ateneum zaplanowano spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru z udziałem prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Kongres potrwa do 30 marca. W programie znajdują się m.in. wręczenie międzynarodowej nagrody Thalia Prize za wybitny wkład w rozwój myśli teatralnej. Odbędzie się też spotkanie pt. "Polski teatr dzisiaj", z udziałem m.in. Jana Englerta i Jacka Głomba.
Patroni honorowi XXVI Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych to minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.(PAP)
agz/ ls/