Rozpoczął się nabór wniosków w kolejnej, czternastej już edycji konkursu na wspieranie produkcji filmowej w woj. śląskim. O dofinansowanie ze Śląskiego Funduszu Filmowego (ŚFF) twórcy mogą wnioskować do 26 marca.
Mogą się o nie ubiegać autorzy projektów filmowych, związanych z województwem śląskim tematycznie lub poprzez miejsce realizacji – przypomina Instytucja Filmowa "Silesia Film".
Każdego roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnych metraży, filmów krótkich, dokumentów i animacji, które poprzez swój temat lub miejsce realizacji związane są z województwem śląskim.
Instytucja Filmowa "Silesia-Film" - udzielając im wsparcia - staje się koproducentem z wkładem finansowym, a środki uzyskane z koprodukcji zasilają budżet ŚFF. Wśród filmów dotychczas dofinansowanych znalazły się produkcje docenione na festiwalach w kraju i za granicą oraz cieszące się popularnością widzów, w tym "Jesteś Bogiem" (2012) Leszka Dawida, "Kongres" (2012) Ariego Folmana, "Chce się żyć" (2013), "Jestem mordercą" (2016) Macieja Pieprzycy czy nominowana do trzech Oscarów "Zimna wojna" (2018) Pawła Pawlikowskiego.
Celem działalności Śląskiego Funduszu Filmowego nie jest wyłącznie finansowanie produkcji. Każdy współprodukowany przez Instytucję Filmową "Silesia-Film" film oznacza też pracę dla związanych z województwem śląskim przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, statystów. Jednocześnie sukcesy filmów dofinansowanych przez ŚFF dają wymierne korzyści promocyjne, przyczyniając się do zwiększenia obecności województwa śląskiego na filmowej mapie Polski i świata.
Środki, którymi dysponuje Śląski Fundusz Filmowy, pochodzą z corocznej dotacji z budżetu woj. śląskiego oraz wpływów uzyskanych z koprodukowanych filmów.
Funduszem zarządza Instytucja Filmowa "Silesia – Film", której początki sięgają połowy lat 40. Obecnie jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego. "Silesia-Film" zajmuje się prowadzeniem działalności w zakresie kinematografii, ochrony zasobów sztuki filmowej oraz promocji i upowszechniania twórczości i kultury filmowej, przede wszystkim związanej z regionem oraz dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów, szczególnie filmów o walorach artystycznych. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ drag/