Kopie starych instrumentów jak cytra, kemence, czy fidel kolanowa będzie można oglądać na wystawie podczas 34. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, który w najbliższy poniedziałek rozpoczyna się w Kaliszu.
„Na festiwalu można zobaczyć i usłyszeć nie tylko drewniane flety różnych typów, ale także szałamaje, a ze smyczkowych – viole de baccio i viole da gamba” – poinformowała PAP dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak. Zespoły muzyki dawnej grają na lutniach, mandolach, surdynkach i fidelach.
Wiele z instrumentów powstaje w warsztatach instruktorów zespołów. Ich kopie pokaże Ryszard Dominik Dembiński ze Świerardowa Zdroju.
Na ekspozycji znajdzie się cytra, która jest kopią instrumentu wykonaną według miniatury z pasjonału przeoryszy Kunegundy (1319-1321). Obecnie znajduje się ona w czeskiej Bibliotece Narodowej.
Na ekspozycji znajdzie się cytra, która jest kopią instrumentu wykonaną według miniatury z pasjonału przeoryszy Kunegundy (1319-1321). Obecnie znajduje się ona w czeskiej Bibliotece Narodowej. Komora tego instrumentu szarpanego ozdobiona jest intarsją. Według Dziedziak, jest to jedna z nielicznych takich kopii wykonanych w czasach współczesnych.
Pokazany zostanie również dawny, trójstrunowy i ozdobiony intarsjami popularny w Turcji i Grecji instrument smyczkowy kamence. Ciekawym instrumentem będzie fidel kolanowa inspirowana fidelą przedstawioną na jednym z obrazów w ołtarzu gandawskim z 1432 r. Organizatorzy ekspozycji pokażą także włoski instrument z XV wieku violette, trąbę mariańską z XIV wieku, cymbały, rebec, citolę, gitternę i wiele innych.
Festiwalowi będzie towarzyszyć ekspozycja fletów prostych firmy Mollenhauer. „Jej przedstawiciel odnalazł informacje o kaliskim festiwalu i zaproponował nam współpracę. Ufundowany przez Mollenhauera flet basowy będzie nagrodą dla najlepszego zespołu Scholi” – powiedziała Dziedziak.
Zainteresowana współpracą z Scholą jest Barbara Bilszta – dyrektor generalny Orkiestry Symfonicznej i Akademii Muzyki w Chicago. Bilszta planuje przyjechać do Kalisza z młodzieżą z Chicago na odbywające się od 10 lat Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej.
Ekspozycja instrumentów będzie towarzyszyć rozstrzygnięciu 17 ogólnopolskiego konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”. Na konkurs wpłynęło prawie 350 prac. Najlepsze grafiki, pastele, kolaże i rysunki zostaną nagrodzone i pokazane na ekspozycji.
Tegoroczna „Schola Cantorum” potrwa od 20 do 25 lutego. (PAP)
zak/ ls/