Cybernetyczną rzeźbę „Senster”, wykonaną w latach 60. XX w. przez Edwarda Ihnatowicza, prezentuje Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie. Rzeźba reaguje na ruch i dźwięk, jej wypożyczeniem jest zainteresowana m.in. galeria Tate w Londynie.
Ponad 5-metrowe dzieło sztuki można podziwiać w hali Wydziału Odlewnictwa AGH do 4 listopada. Później obiekt ma być prezentowany w innych instytucjach. Docelowo miejsce znajdzie w AGH, w budynku A0.
„Zapytania o udostępnienie rzeźby na ekspozycje otrzymujemy od renomowanych galerii z całej Europy. W pierwszej kolejności wśród zagranicznych placówek jest galeria Tate w Londynie – jej najpierw udostępnimy to dzieło” – powiedział PAP prorektor AGH ds. kształcenia prof. Wojciech Łużny.
Konstrukcję stworzył w latach 60. Edward Ihnatowicz (1926-88) – pracujący w Londynie rzeźbiarz polskiego pochodzenia. „Senster” został zaprezentowany publiczności w pawilonie wystawowym Evoluon, należącym do firmy Philips, która wspierała budowę dzieła.
„W tamtych czasach rzeźba była zupełnym nowatorstwem. Zaopatrzona w czujniki oraz siłowniki reaguje na to, co dzieje się wokół niej, i wykonuje ruchy trochę naśladujące ruchy zwierząt, trochę baśniowych postaci” – wyjaśnił prof. Łużny.
Obiekt od połowy lat 70. pozostawał nieruchomy. Po ponad 40 latach, w kwietniu 2017 r. AGH odkupiło go od poprzedniego właściciela – firmy Delmeco Group działającej w Holandii. Dzięki staraniom grupy uczonych oraz projektantów, którzy podjęli prace rekonstrukcyjne, „Senster” znowu reaguje na ruch i dźwięk w otoczeniu.
Nazwa rzeźby pochodzi z połączenia słów „sensitive” (po ang. wrażliwy, czuły) i „monster” (ang. – potwór).
AGH prezentuje dzieło sztuki w ramach obchodów 100. rocznicy działalności, które potrwają do czerwca 2020 r.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym obchodów 100-lecia AGH. Patronem honorowym uroczystości jest prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/