Krakowskie instytucje kultury, które w czasie Światowych Dni Młodzieży udostępniły pielgrzymom swoją ofertę, są zadowolone z frekwencji, choć niektóre muzea przyznają, że była niższa niż rok temu o tej samej porze.
Do części krakowskich muzeów w czasie ŚDM pielgrzymi mogli wejść za darmo. Bezpłatnie swoje oddziały udostępniło m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK), Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a także wiele domów kultury.
„Nasze muzeum cieszyło się dużym zainteresowaniem pielgrzymów w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Praktycznie we wszystkich oddziałach notujemy więcej gości niż normalnie” – poinformowała PAP we wtorek Kamila Buturla z MHK.
Spośród oddziałów tej instytucji największym zainteresowaniem cieszyła się Fabryka Emalia Oskara Schindlera, gdzie frekwencja osiągała maksimum przepustowości oddziału, pielgrzymi zaś stanowili niemal połowę wszystkich zwiedzających.
Znaczny przyrost gości MHK odnotowało w oddziałach ulokowanych w okolicach Rynku - Barbakan (5050 pielgrzymów), Mury Obronne (3680 pielgrzymów). Kolejnym oddziałem popularnym wśród pielgrzymów była Stara Synagoga (4437 pielgrzymów). „W oddziałach oddalonych od Rynku również mieliśmy zwiększony ruch, choć oczywiście nie aż tak bardzo” – wyjaśniła Buturla.
Muzeum MOCAK przyznało, że frekwencja w czasie ŚDM była niższa o ok. 20 proc. w stosunku do liczby zwiedzających w tym okresie w roku poprzednim; mimo to całościowa frekwencja za lipiec – 10 tys. osób – jest zadowalająca.
W czasie ŚDM MOCAK odwiedziło 1668 osób, w tym 450 z identyfikatorem pielgrzyma. „Nie jest to liczba ostateczna, ponieważ pielgrzymi nadal do nas przychodzą, bezpłatny wstęp obowiązuje jeszcze do 5 sierpnia, czyli do końca tygodnia” – powiedziała we wtorek rzeczniczka tej placówka Justyna Kuska.
Sztuką współczesną zainteresowani byli głównie Polacy oraz pielgrzymi francusko- i hiszpańskojęzyczni. Zwiedzali oni przede wszystkim wystawę stałą "Kolekcja MOCAK-u" i wystawę czasową "Medycyna w sztuce".
Mniej turystów niż rok temu o tej porze przyszło na wystawy na Wawelu. W ostatnim tygodniu lipca Reprezentacyjne Komnaty Królewskie zwiedziło 6029 osób; Skarbiec i Zbrojownię 3542; a "Damę z gronostajem" - 3174. Łącznie 12745. W 2015 r. w podobnym okresie frekwencja na tych samych wystawach przedstawiała się następująco: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie - 10436 osób, Skarbiec i Zbrojownia - 5411, a "Dama z gronostajem" - 4353. Razem 20200 zwiedzających.
„W czasie ŚDM były czynne tylko wymienione powyżej wystawy, a 27 lipca całe wzgórze było wyłączone z ruchu turystycznego. Frekwencja dotyczy tych, którzy zwiedzili muzeum, na terenie wzgórza przebywało z całą pewnością znacznie więcej osób” – podał dział promocji Zamku na Wawelu.
Jedyną oficjalną wystawą towarzyszącą ŚDM jest „Maria Mater Misericordiae” w Muzeum Narodowym w Krakowie. W trakcie ŚDM zobaczyło ją 5,5 tys. widzów. Wszystkie oddziały muzeum od 26 do 31 lipca odwiedziło 12 tys. osób.
Na wystawie "Maria Mater Misericordiae", czynnej do 9 października, można oglądać ponad 90 najpiękniejszych wizerunków Marii - Matki Miłosierdzia. Dzieła sztuki zostały sprowadzone z muzeów, kościołów i kolekcji prywatnych, głównie z Włoch. Do Krakowa przyjechały obrazy, rzeźby i grafiki takich artystów, jak Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Luca della Robbia, Hans Memling, Andrea Mantegna, Albrecht Dürer, Lorenzo Ghiberti, Francisco Zurbaran czy Peter Paul Rubens.
Beata Kołodziej (PAP)
bko/ malk/