Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze i Zbigniew Waleryś za film "Papusza" oraz Monika Strzępka i Paweł Demirski za spektakl "Bitwa warszawska 1920" otrzymali w piątek Gwarancje Kultury, nagrody TVP Kultura. Wśród nagrodzonych znalazł się też śpiewak Mariusz Kwiecień.
Kwiecień został nagrodzony m.in. za występ w spektaklu "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego, którym zainaugurowano sezon 2013/2014 w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Śpiewak zwyciężył w kategorii muzyka poważna.
Duet Monika Strzępka i Paweł Demirski nagrodzono Gwarancją Kultury w kategorii teatr. W uzasadnieniu podkreślono, że ich spektakl "Bitwa warszawska 1920" na deskach Starego Teatru w Krakowie roztoczył "sceniczną wizję historii, w której przegląda się współczesna rzeczywistość" - "wizję radykalną, polemiczną i prowokującą do sporu o kształt naszej wolności".
W kategorii film nagrodzono reżyserów "Papuszy" - Joannę Kos Krauze i Krzysztofa Krauzego - za stworzenie "po raz pierwszy w polskim kinie panoramy losów polskich Cyganów na przestrzeni ostatniego wieku". Film "Papusza" opowiada o poetce cygańskiej i losach polskich Cyganów. Nagrodę w tej kategorii odebrał także aktor Zbigniew Waleryś, który w filmie "Papusza" wcielił się w rolę męża Papuszy Dionizego Wajsa. Jury doceniło ukazanie przez aktora "portretu człowieka zawieszonego pomiędzy tradycją a degradującą teraźniejszością".
Autorka zbioru reportaży "Bukareszt. Kurz i krew" Małgorzata Rejmer otrzymała Gwarancję Kultury w kategorii literatura za przejmujące historie mieszkańców Bukaresztu egzystujących pomiędzy spuścizną komunistycznej dyktatury Ceausescu a światem Zachodu.
Przyznano także nagrodę w kategorii jazz, rock i inne. Otrzymał ją muzyk jazzowy i klasyczny Dominik Wania. W 2013 r. ukazała się jego płyta "Dominik Wania Trio. Ravel".
Grupa artystyczna Slavs and Tatars otrzymała nagrodę w kategorii sztuki wizualne za szeroko zakrojone badania artystyczno–archeologiczne nad kulturą Eurazji i za wskrzeszenie we współczesnej sztuce idei twórczego kolektywu. W 2012 r. grupa zaprezentowała swoją twórczość na wystawie w nowojorskim MoMA.
Menedżerem kultury została Monika Sznajderman za "18 lat konsekwentnej i tytanicznej pracy wydawniczej, odkrycie dla polskich czytelników nowych autorów, rejonów i tematów oraz za wierność przekonaniu, że literatura polska reportażem stoi". Laureatka prowadzi wydawnictwo Czarne, którego nakładem ukazał się m.in. nagrodzony "Bukareszt. Kurz i krew" Rejmer.
Laureata w kategorii kultura w sieci wyłonili w głosowaniu internauci. Zwyciężyło internetowe czasopismo "Dwutygodnik" - za "autorski pazur i niezależność sądów, a w szczególności za przypominanie jak ważny dla życia kulturalnego jest wnikliwy esej krytyczny". W internetowym plebiscycie oddano blisko 2 tys. głosów.
Przyznano także dwie nagrody specjalne Supergwarancje. Pierwszą otrzymał reżyser Andrzej Wajda za "odwagę w artystycznym zmierzeniu się z legendą Lecha Wałęsy" w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Drugą Supergwarancją nagrodzono amerykańskiego reżysera Martina Scorsese - za "przeprowadzoną z wielkim rozmachem" akcję "Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina", promującą najważniejsze polskie filmy w Stanach Zjednoczonych, a zarazem polską kulturę i sztukę.
Gwarancje Kultury przyznano w tym roku po raz dziewiąty. W skład kapituły konkursu wchodzą redaktorzy TVP Kultura i współpracujący ze stacją krytycy. (PAP)
mce/ dsr/ abe/ gma/