Jak co roku, przez pierwsze osiem dni listopada mieszkańcy Sandomierza oraz turyści mogą odwiedzić krypty sandomierskiej bazyliki katedralnej, w której pochowani są biskupi oraz zasłużeni kanonicy i prałaci.
Jak powiedział PAP rzecznik Diecezji Sandomierskiej, ks. Tomasz Lis „Oktawa Święta Wszystkich Świętych to jedyny czas, kiedy krypty katedralne są udostępnione dla wiernych oraz zwiedzających”. Od pierwszej połowy XIX wieku w tym miejscu chowano zmarłych biskupów ordynariuszy, niektórych biskupów pomocniczych, a także zasłużonych duchownych pracujących w tej świątyni.
Pierwszym pasterzem diecezji sandomierskiej pochowanym w podziemiach bazyliki był zmarły w 1830 roku ks. bp Adam Prosper Burzyński, który zanim został ordynariuszem, pracował jako misjonarz w Syrii i Egipcie.
Jak przyznał ks. Lis w tym roku zainteresowanie kryptami jest bardzo duże. „Wynika to nie tylko z wyjątkowego czasu, jakim jest oktawa Wszystkich Świętych, ale także ze zwiększonego ruchu turystów w samej katedrze, zauważanego od czasów odnowienia fresków w świątyni” – dodał.
Krypty sandomierskiej bazyliki katedralnej otwarte są codziennie od 8:00 do 17:00. Ostatnim dniem, w którym będzie możliwe zejście do podziemi będzie 8. listopada.
Diecezja Sandomierska powstała na mocy decyzji papieża Piusa VII w 1818 roku. Została wydzielona z Diecezji Krakowskiej. Obecnie w 24 dekanatach mieszka ponad 700 tys. wiernych.
Gotycka bazylika katedralna w Sandomierzu została wybudowana w XIV wieku w czasach panowania Kazimierza III Wielkiego. Historia podziemi jest dużo starsza. To właśnie w tym miejscu w 1260 roku pochowano sandomierzan pomordowanych przez Tatarów w czasie najazdu. (PAP)
mjk/