Wioleta Komar z Teatru Jednego Aktora z Warszawy zdobyła Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli główną nagrodę 37. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju (Podkarpacie). Jury nagrodziło artystkę za spektakl "Diva".
Laureaci odebrali nagrody niedzielę podczas gali zamykającej Biesiadę Teatralną - Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form. Podczas gali zaprezentowano jeszcze raz zwycięskie spektakle.
Jak poinformowała PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem Biesiady, Złoty Róg jest nagrodą za cały spektakl, czyli m.in. jego wybór, wykonanie.
"Wybranie laureatów było naprawdę bardzo trudne. Z roku na rok teatry, twórcy spektakli, prezentują coraz wyższy poziom" – wyjawiła Juźwińska.
Zwycięski spektakl "Diva" autorstwa Magdaleny Gauer wyreżyserował Stanisław Miedziewski. Komar otrzymała także nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł ufundowaną przez marszałka województwa.
Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana otrzymał Teatr Satyry Zielona Mrówa z Lublina za przedstawienie "Podglądanie rodaków czyli na Zapupiu Dalekim" Ludwika Jerzego Kerna, w reżyserii Roberta Kaczorowskiego. Z kolei laureatem Brązowego Rogu został rzeszowski Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy za „Bal w operze” Juliana Tuwima w reż. Moniki Adamiec.
W ramach Biesiady przyznano także Misy Borowiny za dokonania indywidualne. Laureatem Złotej Misy został Wojciech Kowalski z teatru jego imienia z Częstochowy. Jury nagrodziło go za rolę w spektaklu „3XRudnicki” – Janusza Rudnickiego, który wyreżyserował sam Kowalski.
Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju to jeden z najstarszych (pierwszy odbył się w 1976 r.) i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.
Srebrna Misa przypadła Piotrowi Kumorowi z Teatru T.C.R. z Tych za rolę ojca w sztuce "Knienie" Sarah Kane i Marcina Stachonia w reżyserii M. Stachonia.
Brązową Misą jury nagrodziło cały zespół aktorski Teatru Ecce Homo z Kielc za role w przedstawieniu "Vattene!" Marcina Bortkiewicza i w jego reżyserii.
Jury przyznało też nagrodę specjalną - Różę Horyniecką dla realizatorów spektaklu "Fejs Bóg" Szymona Turkiewicza w reż. Joanny Rudkowskiej. Spektakl zaprezentował Zespół Teatralny SCENY „i” z Krakowa. Róża Horyniecka została przyznana po raz czwarty.
Kolejną nagrodę specjalną otrzymali wykonawcy spektaklu „Teatrowcy” Pawła Mitrowskiego i Grzegorza Reszki w reżyserii tego ostatniego. Spektakl przygotowała Kampania Teatralna Mamro z Warszawy.
Laureaci Rogów, Mis i nagród specjalnych otrzymali także nagrody pieniężne.
W 37. Biesiadzie Teatralnej - Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju wzięło udział 16 teatrów amatorskich z całej Polski, w tym z większych miast takich jak: Lublin, Warszawa, Kraków, Kielce, Rzeszów, ale także z Radomia, Częstochowy, Rybnika, Tych, Chodzieży, a nawet z niewielkiej podkarpackiej wsi Zmiennica.
Do udziału w imprezie organizatorzy wybrali najlepsze teatry z ponad 30 zgłoszonych.
Zespoły, których członkami są w większości bardzo młodzi ludzie, zaprezentowały się zarówno we własnych programach autorskich, jak i w repertuarze klasycznym i w adaptacjach lub na motywach takich znanych twórców jak: Eugene Ionesco, Antoni Czechow, Julian Tuwim, Franz Kafka, Friedrich Schiller. Pojawiły się także fragmenty Starego Testamentu czy dzieła antycznego "Obrona Sokratesa" Platona.
Ich występy na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich w Horyńcu-Zdroju (obecnie Gminnego Ośrodka Kultury) tradycyjnie oceniało profesjonalne jury. W tym roku zasiedli w nim: Aneta Adamska – instruktor teatralny, aktor i reżyser Teatru Przedmieście z Rzeszowa, uczestniczka horynieckich Biesiad i laureatka; Łukasz Drewniak - krytyk teatralny z Krakowa; Kamil Maćkowiak - aktor i reżyser z Łodzi; Leszek Mądzik - scenograf, reżyser teatralny, profesor sztuk plastycznych z Lublina.
Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści występowali też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru "na żywo", dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.
W czasie Biesiady odbyły się również dwa wydarzenia towarzyszące. Pierwszym z nich był monodram "Od przodu i od tyłu" - inspirowany publikacją Karola Zbyszewskiego "Niemcewicz od przodu i tyłu"; drugim – także monodram "Wraki" Neila LaBute’a w wykonaniu Kamila Maćkowiaka.
Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju to jeden z najstarszych (pierwszy odbył się w 1976 r.) i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.
Występy młodych artystów oceniali zawsze wybitni jurorzy, wśród nich Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.
Organizatorami Biesiady Teatralnej - Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form są Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju.
Przez cały rok Horyniec-Zdrój słynie z wysokiej jakości borowiny, wód siarczkowych i niezwykłego mikroklimatu.
Agnieszka Pipała(PAP)
api/ drag/