XIX wiek

11.08.2019

Lidzbarskie muzeum pokaże obraz „Bitwa pod Heilsbergiem”

W niedzielę na zamku w Lidzbarku Warmińskim zostanie zaprezentowany zwiedzającym obraz Antona Hoffmanna „Bitwa pod Heilsbergiem”, zakupiony przez Muzeum Warmii i Mazur. Namalowano go na stulecie bitwy armii napoleońskiej z wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 r.

Będzie to pierwsza publiczna prezentacja dzieła Antona Hoffmanna (1863–1938), malarza ze szkoły monachijskiej, które muzeum kupiło po wieloletnich negocjacjach od prywatnego kolekcjonera. Olejny obraz na płótnie o wymiarach 3 na 6 m powstał ok. 1907 r.

CZYTAJ TAKŻE

Został namalowany na setną rocznicę bitwy pod Lidzbarkiem Warmińskim (niem. Heilsberg), stoczoną w dniach 10-11 czerwca 1807 r. przez Wielką Armię ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi. Była to największa - pod względem liczby walczących żołnierzy - napoleońska bitwa w obecnych granicach Polski.

Obraz Hoffmana ukazuje jeden z epizodów tej bitwy - szarżę pruskiego szwadronu "czarnych huzarów" i zdobycie przez nich orła ze sztandaru francuskiego 55. pułku piechoty liniowej. W tle tej sceny widoczne są kontury lidzbarskiego zamku biskupów warmińskich i kościoła parafialnego.

Zaplanowanej na niedzielne południe prezentacji obrazu towarzyszyć będą wykłady o historii bitwy pod Lidzbarkiem Warmińskim i malarstwie batalistycznym. Będzie też można obejrzeć składającą się z 700 figurek żołnierzy dioramę, przedstawiającą scenę z tej bitwy. Wydarzenie ubarwi obecność rekonstruktorów odtwarzających Wileński Pułk Muszkieterski.

Prezentacji obrazu towarzyszyć będą wykłady o historii bitwy pod Lidzbarkiem Warmińskim i malarstwie batalistycznym. Będzie też można obejrzeć składającą się z 700 figurek żołnierzy dioramę, przedstawiającą scenę z tej bitwy. Wydarzenie ubarwi obecność rekonstruktorów odtwarzających Wileński Pułk Muszkieterski.

W tzw. bitwie pod Heilsbergiem walczyło 55 tys. Francuzów oraz ponad 70 tys. Rosjan i Prusaków. Siłami Wielkiej Armii dowodził osobiście Bonaparte.

Francuzi atakowali reduty i szańce bronione przez sprzymierzone wojska rosyjskie i pruskie. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, obie strony poniosły ciężkie straty. Przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III do podpisania traktatów pokojowych w Tylży.

O znaczeniu tego starcia świadczy to, że nazwę Heilsberg umieszczono na Łuku Triumfalnym w Paryżu, wśród miejsc najważniejszych batalii Napoleona.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL