Kultura i sztuka po 1989 roku

03.07.2018

Lisa Jakelski laureatką Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich

Lisa Jakelski została laureatką Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich za zasługi dla promocji muzyki polskiej. O przyznaniu przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich nagrody poinformowano we wtorek.

Jak podano w uzasadnieniu, Jakelski została nagrodzona za "znakomitą" książkę pt. "Making New Music in Cold War Poland", wydaną przez University of California Press w 2017 roku.

Prezydium Zarządu Głównego ZKP doceniło rolę dzieła w popularyzacji wiedzy o źródłach polskiej muzyki współczesnej, "ze szczególnym uwzględnieniem roli festiwalu +Warszawska Jesień+", w anglojęzycznych kręgach naukowych i czytelniczych.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w czasie 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich.

Lisa Jakelski jest associate professor (odpowiednik profesora nadzwyczajnego) w Musicology Eastman School of Music w Rochester, w Nowym Jorku. W 2009 r. ukończyła studia w University of California, Berkeley pod kierunkiem Richarda Taruskina.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą kulturalnych, politycznych, ekonomicznych i socjologicznych aspektów muzyki XX i XXI w. Szczególnie skupia się na polskiej muzyce współczesnej, instytucjach poświęconych nowej muzyce oraz na polityce kulturalnej podczas Zimnej Wojny.

Współredagowała z Nicholasem Reylandem, zbiór esejów "Lutosławski’s Worlds" (Boydell Press, 2018). Za swoje badania uzyskała stypendia od American Musicological Society, National Endowment for the Humanities (USA) i Doreen B. Townsend Center for the Humanities. W 2015 r. jej artykuł "Pushing Boundaries: Mobility at the Warsaw Autumn International Festival of Contemporary Music" został wyróżniony nagrodą Aquila Polonica Article Prize przez Polish Studies Association.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL