Mazurski pisarz i poeta Erwin Kruk otrzymał regionalną literacką nagrodę "Wawrzynu" za swój najnowszy tom wierszy "Nieobecność". Werdykt kapituły konkursu ogłoszono w środę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.
Literacką Nagrodę Warmii i Mazur - "Wawrzyn" wręczono po raz dwunasty. Jest ona przyznawana książkom związanym poprzez autora lub tematykę z tym regionem. Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 250 tytułów, wydanych w 2015 r. Kapituła nominowała do nagrody pięć z nich.
Nominacje otrzymały książki: "Miasto wewnętrzne: latopis" Marcina Cieleckiego, "Nieobecność" Erwina Kruka, "Zaduch: trzydziestolatkowie z małych miasteczek w wielkim mieście" Marty Szarejko, "Mazur" Jerzego Woźniaka i "Nawrócenie wiedźmy: magiczno-historyczna powieść z czasów pruskich" Joanny Żamejć.
Kapituła złożona z dziennikarzy, animatorów kultury i literatów przyznała "Wawrzyn" Erwinowi Krukowi. Nagrodzony zbiór blisko 90 wierszy "Nieobecność" jest pierwszym, jaki ten wybitny i zasłużony dla Mazur twórca opublikował po 10 latach milczenia.
Przedstawiciel kapituły red. Marek Barański powiedział PAP, że książka Kruka jest niezwykle osobista, przez co - jak ocenił - dotyka każdego z nas. "Mamy do czynienia z autobiografią poety, który przewrotnie mówi, że co nieco wie o życiu, bo +zbiera szczątki istnienia+. Tą książką upamiętnia swoich bliskich, rodzinę, sąsiadów i jakby na nowo paradoksalnie swoją książką powołuje ich do istnienia" - dodał.
Kruk jest Mazurem. Urodził się 4 maja 1941 r. we wsi Gutfeld, obecnym Dobrzyniu. Jak sam kiedyś powiedział, należy do ostatniego pokolenia, które "na swym grzbiecie dźwiga garbate mazurskie brzemię". Jako dziecko był świadkiem tragicznych losów mieszkańców Mazur pod koniec II wojny, a potem powojennego exodusu autochtonów do Niemiec.
Poeta otrzymał literacki "Wawrzyn" już po raz drugi; poprzednio został nagrodzony w 2005 r. za wiersze z tomu "Znikanie".
Kapituła przyznała również wyróżnienie honorowe za szczególne wartości edytorskie i poznawcze. Otrzymała je książka "Smerek. Życie za trzech" pod redakcją Agnieszki Kacprzyk i Oresta Kantora, wydana przez BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, Agencję Smerek-Kantor i Wydawnictwo Czarna Łapa.
Swoją nagrodę przyznali także czytelnicy. Głosując przez internet wybrali powieść Joanny Żamejć. "Jeżeli ta historia trafiła do przede wszystkim, myślę kobiecych, ale może też i męskich serc i jeżeli sprawiła, że jesienne wieczory były przez to krótsze i sympatyczniejsze, to jest to dla mnie ogromna radość" - mówiła autorka, dziękując za nagrodę.
Podczas uroczystości nadania "Wawrzynu" wręczono również tytuły Bibliotheca Bona. Za najlepszą placówkę miejską uznano Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostródzie; tytuł miejsko-gminnej biblioteki roku w regionie przyznany został Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Mikołajki, a za najlepszą wiejską placówkę uznano Gminną Bibliotekę Publiczną w Jedwabnie. (PAP)
mbo/ pz/