Kultura i sztuka po 1989 roku

18.10.2018

Litwa: festiwal monodramów z udziałem polskich zespołów

Spektakl „Ziuk” - 4. Międzynarodowy Festiwal Monodramu „Monowschód” Spektakl „Ziuk” - 4. Międzynarodowy Festiwal Monodramu „Monowschód”

Monodram „Ziuk”, opowiadający o marszałku Józefie Piłsudskim zainaugurował w czwartek na scenie dawnego Teatru na Pohulance 4. Międzynarodowy Festiwal Monodramu „Monowschód” z udziałem ośmiu zespołów teatralnych z Polski, Ukrainy, Niemiec i Litwy.

Tegoroczna edycja festiwalu, zorganizowanego przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie (PST), jest poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.

Inauguracyjne przedstawienie „Ziuk” wileńskiej scenarzystki Alwidy Bajor w reżyserii Sławomira Gaudyna jest premierą PST. Monodram w wykonaniu wileńskiego aktora Edwarda Kiejzika to opowieść o marszałku, jego przyjacielu i adiutancie generale Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim; opowieść pełna dowcipu, humoru, ale też elementów nostalgicznych.

W rozmowie z PAP reżyser wyjaśnił, że „monodram jest spojrzeniem na Piłsudskiego nie jako na postać posągową, z pomników i obrazów, z nastroszonymi brwiami i sumiastym wąsem, tylko na normalnego człowieka, który miał swoje przywary i słabostki”.

Gaudyn, który w czwartek został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, współpracuje z Polskim Studiem Teatralnym w Wilnie od blisko dziesięciu lat.

„Zaczęło się od warsztatów, które przeprowadziłem. Potem wyreżyserowałem +Zapiski oficera Armii Czerwonej+ Sergiusza Piaseckiego, następnie była bajka, potem kolejne spektakle. Przestałem już je liczyć” - powiedział Gaudyn.

W ramach tegorocznego festiwalu „Monowschód” na trzech wileńskich scenach monodramy zaprezentują m.in.: Teatr z Gdyni, Teatr Zamiast z Łodzi, Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę”, Teatr Polski im. J.I. Kraszewskiego z Żytomierza i Teatr Miejski z Kilonii w Niemczech.

Dyrektor Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie Lilia Kiejzik powiedziała PAP, że „zadaniem festiwalu jest nie tylko zaprezentowanie wileńskiej publiczności monospektakli, chyba najtrudniejszej formy scenicznej, ale też stworzenie płaszczyzny, na której spotykamy się, rozmawiamy, dyskutujemy”.

Festiwal potrwa cztery dni; na jego marginesie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii teatralnej zatytułowanej „Bliżej emocji”, znanego na Litwie polskiego fotografa Bartosza Frątczaka. Dla fanów muzyki przygotowano wieczór jazzowy wileńskiej wokalistki Elżbiety Oleszkiewicz. Przewodnik Mirosława Naganowicz zaprosi na wycieczkę śladami teatralnego Wilna. Dla młodych aktorów ze szkół polskich na Litwie przygotowano warsztaty teatralne, które poprowadzi litewska aktorka Jovita Jankelaityte.

4. Międzynarodowy Festiwal Monodramu „Monowschód” odbywa się pod honorowym patronatem marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL