Kultura i sztuka po 1989 roku

12.02.2019 aktualizacja 13.02.2019

Powstała statuetka Jonaszka – nagroda w Konkursie Piosenki Aktorskiej

Statuetkę Jonaszka, która w tym roku po raz pierwszy zostanie wręczona w organizowanym przez Teatr Muzyczny w Łodzi Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, zaprezentowano we wtorek w łódzkiej ASP. Inspiracją dla jej autora była piosenka „Pamiętajcie o ogrodach”.

W Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, który po raz drugi – w ramach Festiwalu OFF-Północna – odbędzie się w kwietniu w Teatrze Muzycznym w Łodzi, po raz pierwszy przyznana zostanie statuetka Jonaszka, nawiązująca nazwą do postaci patrona tej imprezy.

"Chcemy, aby ta nagroda stała się przedmiotem pożądania najzdolniejszych młodych śpiewających aktorów w Polsce" – podkreśliła dyrektor Teatru Muzycznego Grażyna Posmykiewicz.

Projekt nagrody był przedmiotem konkursu, do którego teatr zaprosił studentów łódzkiej ASP. Jak podała we wtorek rektor tej uczelni Jolanta Rudzka-Habisiak, z 12 prac, które powstały pod kierunkiem kadry naukowej ASP, jury jednogłośnie wybrało projekt Michała Popka.

Jonaszek to przestrzenna forma wykonana z przezroczystej żywicy z zatopionym w niej pęczkiem mchu. Autor statuetki podkreślił, że interpretację jej kształtu pozostawia odbiorcy; jednym forma przypominać może mikrofon, innym – kroplę deszczu.

Natomiast zielony mech utrwalony wewnątrz to – w intencji Michała Popka – nawiązanie do piosenki Kofty "Pamiętajcie o ogrodach". Dzięki użyciu niepowtarzalnego materiału, jakim jest mech, każdy Jonaszek będzie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Jurorzy wyróżnili także prace Marty Szawel i Moniki Giermuli; z kolei wyróżnienie dla pracy Michała Bernasiaka przyznała rodzina poety.

"Praca zawiera motyw białego bzu, który często pojawiał się w twórczości Jonasza jako pewna metafora. Postanowiliśmy ją wyróżnić, bo uważamy, że projekt poprzedziła staranna intelektualna praca autora, który – jak sądzimy – zapoznał się z poezją Jonasza" – zaznaczył syn poety, Piotr Kofta.

Wszystkie projekty zgłoszone w konkursie będzie można obejrzeć na wystawie w foyer Teatru Muzycznego podczas festiwalu OFF-Północna, który w tym roku odbywać się będzie od 23 do 28 kwietnia.

Obecnie w Muzycznym trwa nabór młodych aktorów i wokalistów w wieku od 19 do 30 lat, którzy zmierzą się w kwietniu w II Konkursie Piosenki Aktorskiej. Jednym z wymagań, stawianych przed kandydatami, jest wykonanie utworu autorstwa Jonasza Kofty. Po wstępnej selekcji na podstawie nadesłanych nagrań, młodzi artyści staną przed jury, któremu przewodzi reżyser spektakli muzycznych, śpiewający aktor Wojciech Kościelniak.

Trzej laureaci wystąpią 28 kwietnia przed finałowym spektaklem festiwalu OFF Północna. Będzie to trzecia edycja tego wydarzenia, stanowiącego przegląd małych form dramatyczno-muzycznych w wykonaniu grup z całego kraju. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL