Wystawa gramofonów z zakładów Fonica, wizyta w "Szuflandii", czy pokaz mody na ASP - to tylko kilka atrakcji łódzkiej edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się 14-15 maja. Będzie można na nie dojechać specjalnymi liniami MPK, obsługiwanymi przez zabytkowe pojazdy.
Jak poinformował wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, specjalną ofertę na tegoroczną edycję Nocy przygotowało 60 łódzkich placówek kultury: muzeów, galerii, uczelni artystycznych i teatrów.
Muzeum Miasta Łodzi zaprosi na nocne atrakcje w trzech swoich oddziałach, m.in. w Muzeum Kanału "Dętka" mieszczącym się w dawnym podziemnym zbiorniku na wodę. W Pałacu Poznańskich – obok zwiedzania wnętrz i ekspozycji stałych – dostępny będzie kącik melomana, wyposażony w sprzęt dawnych Łódzkich Zakładow Radiowych Unitra Fonica z lat 50.- 80.
"Ekspozycja jest zapowiedzią planowanej na lipiec wystawy o Fonice. Chcemy zaprosić zwiedzających do współpracy przy jej tworzeniu, do podzielenia się fotografiami czy płytami. Poszukujemy też dawnych pracowników zakładów" - podkreśliła Agata Siuta z Muzeum Miasta Łodzi.
Działające w EC1 – dawnym kompleksie przedwojennej miejskiej elektrociepłowni - Planetarium przygotowało promocyjne seanse, na które będzie można wejść co 20 minut. Zwiedzający będą mogli obejrzeć zaprezentowaną po raz pierwszy w nowym świetle oryginalną maszynerię elektrowni pochodzącą z 1929 r.
W łódzkiej ASP odbędą się Targi Sztuki Studenckiej, będące okazją do zakupu niepowtarzalnych prac oraz – punktualnie o północy - pokaz mody, na który złożą się projekty studentów Katedry Ubioru. Od godz. 18 co godzinę zaplanowano wykłady o sztuce oraz warsztaty m.in. czerpania papieru i technik tkania na krośnie.
"W Teatrze Arlekin przygotowaliśmy wystawę lalek, na którą będziemy wpuszczać wyłącznie widzów pełnoletnich, gdyż niektóre prezentowane na niej eksponaty są niezwykle odważne. W teatralnej Galerii A będzie wystawa i warsztaty Ewy Kutylak, która zajmuje się drukiem artystycznym w technice mezzotinty. Dodatkową atrakcją będzie pokaz performatywnego tańca japońskiego butoh" – zaznaczyła Aleksandra Marciniak z Teatru Arlekin.
Specjalnie tej nocy otworzą się podwoje łódzkiego oddziału Filmoteki Narodowej, mieszczącego się w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych. Każdy zwiedzający otrzyma na pamiątkę odcinek taśmy filmowej – nieużywanego obecnie nośnika obrazów tworzonych niegdyś w WFF. Z kolei w Muzeum Kinematografii, obok zwiedzania i licznych projekcji filmów - również plenerowych - wielbicielom kina umożliwiono wizytę w Szuflandii z filmu J. Machulskiego "Kingsajz". W muzealnej restauracji podawane będą dania inspirowane "Ziemią Obiecaną" A. Wajdy.
Na imprezy w ramach Nocy Muzeów będzie można dojechać specjalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi uruchomionymi przez miejskiego przewoźnika. Będą one obsługiwane nie tylko przez współczesne, ale także przez zabytkowe pojazdy, m.in. tramwaj z Sanoka z 1928 r. czy autobusy Ikarus 260 i 280.
W ubiegłym roku w łódzkiej Nocy Muzeów wzięło udział prawie 9 tys. osób.(PAP)
agm/ par/