Koncerty muzyki inspirowanej folklorem z różnych stron świata, a także wystawy, warsztaty rzemiosła artystycznego, nauka tańców i prelekcje naukowe wypełnią program festiwalu „Mikołajki Folkowe”, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie.
Wystąpią na nim artyści z Polski, Gruzji, Węgier, Ukrainy i Iranu. „To już 26. edycja naszego festiwalu. Od początku prezentujemy na nim i popularyzujemy muzykę związaną z kulturą ludową, a w ostatnich latach rozszerzamy program o inne elementy, takie jak taniec czy rzemiosło artystyczne. Pokazujemy jak we współczesnym świecie można czerpać z wielowiekowej tradycji” – powiedziała koordynatorka festiwalu Agnieszka Matecka.
Gruzińskie tradycje muzyczne zaprezentuje zespół Urmuli z Tbilisi. W jego repertuarze są zarówno autorskie, jak i dawne utwory muzyki instrumentalnej oraz charakterystyczne dla tej kultury pieśni polifoniczne, z których najstarsze wywodzą się ze średniowiecza. Grupa koncertowała już w wielu krajach europejskich, ostatnio nagrała wspólną płytę „Duch Gór” z rodziną Trebuniów-Tutków z Białego Dunajca.
Muzykę z Iranu przedstawi zespół Dafnavazan Molana. Nawiązuje on do twórczości XIII-wiecznego poety, teologa i mistyka, Molany. Nazwa zespołu oznacza „grający na bębnie poezję Molany”. Grupa wykonuje głównie muzykę perkusyjną, wywodzącą się z tradycyjnych rytuałów sufickich.
Utwory inspirowane folklorem bałkańskim i wschodnioeuropejskim wykonywać będzie zespół z Budapesztu Besh O Drom, natomiast grupa Pushkin Klezmer Band z Kijowa zaprezentuje współczesne aranżacje muzyki żydowskiej, cygańskiej, mołdawskiej oraz folklor miejski Odessy.
Polskie tradycje muzyczne reprezentować będą kapele: Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, Jacka Bursy z Guzowa, Kacpra Ciasia z Blaszkowa, Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz twórcy i gospodarze festiwalu, lubelska Orkiestra św. Mikołaja.
W konkursie dla początkujących grup inspirujących się folklorem wystąpi 12 zespołów z całego kraju, zakwalifikowanych przez organizatorów. „Kiedyś było niewielu takich wykonawców, teraz co roku zgłasza się blisko 30 grup, zarówno z małych miejscowości, jak i wielkich miast. U nas nie ma ograniczeń, mogą to być muzycy sięgający do folkloru z różnych stron świata, ale praktycznie wszyscy nawiązują do rodzimego. Szukają korzeni, nie egzotyki” – zaznaczyła Matecka.
Podczas festiwalu można będzie wziąć udział w warsztatach tańców polskich i gruzińskich. Przewidziano naukę budowy perkusyjnych instrumentów muzycznych dla rodziców z dziećmi, wspólne pieczenie ciasta obrzędowego, weselnego korowaju, robienie ozdób choinkowych z papieru i bibuły oraz zabawę w wiejskie kalambury.
Otwarta będzie pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie” i wystawa wycinanek Darii Alioshkiny z Ukrainy, „Ażurowy świat”. Naukowcy spotkają się na konferencji pod hasłem „Kultura, tradycja, kontynuacja”.
Festiwal potrwa do niedzieli 11 grudnia. (PAP)
kop/ agz/