Bogusław Schaeffer łamał stereotypy w różnych gatunkach muzycznych, jego utwory były nowatorskie i szokujące. Był artystą niezwykle produktywnym - wspomina zmarłego w poniedziałek kompozytora i dramatopisarza, Bogusława Schaeffera, wydawca jego płyt Michał Mendyk.
"Prekursorstwo, łamanie stereotypów, awangarda, nowatorstwo - to określenia, które pasują do twórczości Bogusława Schaeffera" - powiedział PAP Michał Mendyk, wydawca, dziennikarz muzyczny, kurator. W Bołt Records wydał dwie płyty kompozytora.
Mendyk podkreślił, że opowiadanie o tym, co pozostawił po sobie Bogusław Schaeffer jest bardzo trudne, bo z jednej strony "zostawił po sobie 600 do 800 utworów", a z drugiej "do końca nie wiadomo, jak one brzmiały. Zapisy są często pogubione, pozostały przypadkowe fragmenty partytur, różnych wersji".
"Łamał stereotypy w muzyce elektronicznej, jazzie. W jednej kompozycji potrafił zmieścić cechy charakterystyczne dla 20 różnych gatunków. W +Mszy elektronicznej+ mieszał dziką elektroniką i tradycyjną chóralistykę z różnych epok. Z kolei w kompozycjach jazzowych z lat 60. słychać echa muzyki, która zyskała popularność 30 lat później za sprawą brytyjskiej wytwórni Ninja Tune i artystów takich, jak Amon Tobin. Jego twórczość trudno było nazwać jazzem, elektroniką czy muzyką współczesną. Mieszał to wszystko" - dodał Mendyk.
Mendyk zaznaczył, że jego utwory były często nowatorskie i szokujące, a dopiero po latach doceniane. "Żył w innym świecie, ale przez swoją twórczość, także teatralną, potrafił uczyć mistrzów różnych dziedzin sztuki czegoś nowego. Dlatego na jego twórczość powołują się muzycy jazzowi, niezależni, ale też znakomici aktorzy" - stwierdził.
Mendyk podkreślił też niezwykle ważną rolę, jaką Schaeffer odegrał w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, z którym podjął współpracę w połowie lat 60. Nie tylko tworząc muzykę elektroniczną, ale też zajmując się produkcją dźwięku.
Kompozytor, historyk muzyki, dramatopisarz Bogusław Schaeffer zmarł w poniedziałek w Salzburgu, miał 90 lat. O śmierci artysty poinformował w poniedziałek PAP Związek Kompozytorów Polskich. (PAP)
Wojciech Przylipiak
wbp/ itm