Kultura i sztuka po 1989 roku

09.03.2018

M. Waras, M. Omilanowska i S. Wesołowski laureatami „Splendor Gedanensis”

Historyk sztuki prof. Małgorzata Omilanowska, grafik i artysta street artowy Mariusz Waras oraz muzyk Stefan Wesołowski zostali laureatami Nagród Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.

Ogłoszenie laureatów najstarszej i jednej z najważniejszych nagród kulturalnych Gdańska miało miejsce w piątek wieczorem w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Laureaci, poza dyplomami i statuetkami otrzymali po 20 tys. zł.

Omilanowska, która w latach 2012–2014 pełniła funkcję podsekretarza stanu, a w latach 2014–2015 była ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, jest z wykształcenia historykiem sztuki. Spod jej pióra wyszło wiele publikacji poświęconych głównie architekturze XIX i XX wieku, w tym pozycje „Stefan Szyller (1857–1933). Warszawski architekt doby historyzmu” oraz „Polska. Pałace i dwory" i „Polska. Świątynie, klasztory i domy modlitw".

Nagrodą „Splendor Gedanensis” prof. Omilanowska została uhonorowana za „nieustającą działalność na rzecz kultury oraz za oczekiwaną książkę +Budowanie nad Bałtykiem. Studia architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi+”.

Z kolei Mariusz Waras to artysta street artowy, grafik i projektant, który ma na swoim koncie m.in. wiele murali wykonanych w kraju, ale też za granicą. Choćby projekt m-city realizował m.in. w Dżakarcie, a jego murale można oglądać na ścianach bloków na gdańskim osiedlu Zaspa.

„Splendor Gedanensis” przypadł mu za „stworzenie na ścianach budynku WL4 (obiekt mieszczący do niedawna pracownie wielu lokalnych artystów – PAP) galerii społecznego muralu, komentującego polską rzeczywistość społeczno-polityczną”.

Trzecim laureatem nagrody został – dzięki płycie „Rite of the End” - Stefan Wesołowski - polski twórca muzyki post-klasycznej. Muzyk ten łączy w swojej twórczości instrumenty akustyczne, brzmienie elektroniczne, nagrania terenowe i sample wokalne. Jest on m.in. autorem pieśni liturgicznych dla gdańskiego klasztoru dominikanów i współautorem dwóch albumów Michała Jacaszka: „Treny” i „Pentral”.

Tytuł Mecenasa Roku otrzymała, jak w ubiegłym roku, firma Ziaja.

W gronie nominowanych do tegorocznych nagród byli też: Mieczysław Abramowicz, Paweł Aiger, Stanisław Danielewicz, Marcin Jacobson, Grzegorz Gzyl, Julia Kurek, Zespół Nagrobki, Paulina Ołowska, Andrzej Mikołaj Szadejko i Trupa Trupa.

Jak przypomniała Anna Iwanowska z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 r. Wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę "Splendor Gedanensis". Dotychczas nagrodą tą uhonorowano 200 osób.

Wśród laureatów nagrody "Splendor Gedanensis" znaleźli się m.in. Henryk Bista, Zbigniew Kosycarz, Paweł Huelle, Stanisław Hebanowski, Roman Wapiński, Lech Bądkowski, Mirosław Baka, Marian Kołodziej, Franciszek Duszeńko, Krzysztof Babicki, ks. Infułat Stanisław Bogdanowicz, Jerzy Samp i Bolesław Fac. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL