Amerykański wokalista, raper i beatbokser Matisyahu zaśpiewa w niedzielę na Placu Grzybowskim w Warszawie. Artysta wystąpi podczas koncertu finałowego XII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".
Matisyahu, czyli Matthew Miller (ur. 1979 r. w West Chester), pojawił się na scenie muzycznej w 2004 r., gdy do sklepów trafił jego debiutancki album "Shake of the Dust...Arise".
Widowni zaprezentował się chasyd w czarnym stroju, z jarmułką lub czarnym kapeluszu na głowie i długa brodą, który wykrzykiwał do mikrofonu wersy o współczesnym judaizmie do rytmów reggae czy hip-hopu. Niekonwencjonalny styl Matisyahu szybko spotkał się z zainteresowaniem szerokiej publiczności.
Jako nastolatek, wychowany w chasydzkiej rodzinie, Matisyahu buntował się przeciwko stylowi życia rodziców. Sam był hipisem - zapuścił długie włosy, później "przerobione" na dready, przyłączył się do grupy Dead Head. Dopiero po wyjeździe do Izraela, muzyk odkrył swoje żydowskie korzenie i postanowił uczynić z nich element tworzonej przez siebie muzyki. Po powrocie do Nowego Jorku zmienił imię i rozpoczął studiowanie judaizmu.
Matisyahu nagrał jeszcze sześć studyjnych i trzy koncertowe płyty. Jego ostatnia praca to - wydana w 2014 r. - "Akeda". W b. r. ukazała się trzecia część koncertowej "Live at Stubbs".
Jego wygląd zmienił się w 2011 r. - fani zobaczyli zdjęcie artysty ogolonego i przekonującego, że "nie ma już chasydzkiej gwiazdy reggae". "Przykro mi, moi drodzy, to co dostaniecie to po prostu ja" - mówił.
Na płycie "Spark Seeker" (2012) artysta zwrócił się w stronę muzyki popularnej i rockowej, w tekstach nie eksponując nadmiernie tematów religijnych.
Ostatni dzień tegorocznej odsłony Festiwalu "Warszawa Singera" będzie także okazją do spotkania się z reporterami i pisarzami, m.in. Hanną Krall, Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem, którzy opowiedzą o książce "Krall".
Odbędzie się także trzecia część performatywnego czytania komiksu "Kot rabina", będącego religijnym traktatem autorstwa francuskiego rysownika i scenarzysty Joanna Sfara, koncert polskiego zespołu Kroke, grającego muzykę etniczną oraz spotkanie z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem.
Szczegóły programu imprezy dostępne są na stronie internetowej www.festiwalsingera.pl (PAP)
pj/ oma/ agz/