Gitarzyści Marc Ribot i James "Blood" Ulmer oraz klawiszowiec John Medeski zagrają ze swoimi zespołami 9 lipca podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.
Trzeci dzień tegorocznej odsłony Warsaw Summer Jazz Days otworzy występ formacji John Medeski's Mad Skillet, prowadzonej przez klawiszowca Johna Medeskiego, znanego jako członka tria Medeski, Martin and Wood.
Medeski uczył się gry na fortepianie, ogrywając wraz z ojcem utwory Bacha, Beethovena i Debussy'ego, uzupełniając klasyczny repertuar wtrąceniami z muzyki popularnej lat 40. i 50. oraz jazzu. Gdy skończył 13 lat odkrył muzykę wielkich jazzowych pianistów jak Oscar Peterson i eksperymentatorów w rodzaju Cecila Taylora. Zrezygnował z wykonywania muzyki klasycznej i w latach 80. koncertował w najróżniejszych zespołach, również jako członek kapeli weselnej.
Zaangażował się w jazz, gdy odkrył elektryczne piano Fender Rhodes. Koncertował i nagrywał u boku takich muzyków jak m.in. Dewey Redman, Sam Rivers, Billy Higgins czy Mark Murphy. Basista Jaco Pastorious zaproponował mu nawet udział w trasie koncertowej po Japonii, jednak matka Medeskiego zaprotestowała i młody pianista został w domu.
Po przenosinach do Nowego Jorku regularnie koncertował w formule duetów w Village Gate, gdzie poznał Chrisa Wooda. Medeski był jednym z najbardziej aktywnych uczestników nowojorskiej sceny niezależnego jazzu przełomu lat 80. i 90.; występował z Johnem Zornem, grupę The Lounge Lizards i Billym Martinem.
W 1991 r. wraz z basistą Chrisem Woodem i perkusistą Billym Martinem założył trio, które miało przynieść mu sławę i popularność wraz z początkiem lat 90. za sprawą sprawnego łączenie wątków, zaczerpniętych z tradycyjnego jazzu, muzyki elektronicznej, funku i rocka.
W 1992 r. ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. "Notes from the Underground". Grupa zawdzięczała swój sukces młodej, wychowanej na muzyce rockowej widowni, którą "oswajali" z jazzem. Poza działalnością w trio, Medeski angażuje się także w prace m.in. The Dreamers, Jazz Composers Orchestra czy John Scofield Band.
W Warszawie zagrają: John Medeski (klawisze), Kirk Joseph (suzafon), Terence Higgins (perkusja), Will Bernard (gitara).
Następnie na scenę wyjdą członkowie grupy Marc Ribot and the Young Philadelphians, prowadzonej przez gitarzystę Marca Ribota, znanego ze współpracy z Tomem Waitsem, Johnem Zornem czy z grupami Ceramic Dog, The Lounge Lizards, Electric Masada i The Dreamers.
Ribot, podobnie jak Medeski, należał do najbardziej zapracowanych muzyków nowojorskiej sceny niezależnej, koncertując i nagrywając z Tomem Waitsem i Elvisem Costello, a także z awangardową grupą The Lounge Lizards. Działał także pod własnym nazwiskiem, wydając solowe płyty "Roothless Cosmopolitan" (1990) i "Requiem for What's His Name" (1992), na których tworzył awangardową kompozycję jazzu i rocka.
Gitarzysta odpowiedzialny jest za charakterystyczne brzmienie piosenek Toma Waitsa. Nagrywał z wokalistą jego najsłynniejsze albumy - "Rain Dogs" (1985), "Frank's Wild Years" (1987) czy "Mule Variations" (1999). Nagrywał także z Marianne Faithfull czy grupą The Black Keys, a także triem Medeski, Martin and Wood, McCoyem Tynerem, Eltonem Johnem, Trickym czy Robertem Plantem.
Z zespołem Los Cubanos Postizos zagłębiał się w rejony muzyki karaibskiej, z Johnem Zornem wykonywał agresywną muzykę, której korzenie sięgały tradycji żydowskiej, z grupą Ceramic Dog flirtował z jazzem i punkiem, z prowadzonym przez siebie trio poświęca się awangardowemu jazzowi. Nagrywał także solowe albumy, zawierające muzyczne ilustracje do filmów niemych (płyta "Silent Movies" ukazała się w 2007 r.). W 2016 r. ukazała się płyta koncertowa Ribota oraz grupy The Young Philadelphians.
Zagrają: Marc Ribot (gitara), Jamaaladeen Tacuma (bas), Grant Calvin Weston (perkusja), Mary Halvorson (gitara), String Trio: Max Haft (skrzypce), Sabome Ajrendt (altówka), Nathan Bontrager (wiolonczela).
Na finał sobotniego koncertu zaplanowano koncert James "Blood" Ulmer Odyssey Trio. Ulmer, jeden z najwybitniejszych free-jazzowych i bluesowych gitarzystów, należy do spadkobierców myśli muzycznej Ornette’a Colemana i Jimi’ego Hendrixa. Wykonuje odmianę jazzu, udekorowaną wpływami bluesa, funku i rocka.
Jego wielka kariera rozpoczęła się wraz z przeprowadzką do Nowego Jorku na początku lat 70., gdzie pracował u boku Colemana, a także Arta Blakeya czy Rashieda Alego. Z początkiem lat 80. gitarzysta zaczął nagrywać pod własnym szyldem.
Wszedł także w skład formacji The Music Revelation Ensemble, które tworzył wraz z Davidem Murrayem, Aminem Alim oraz Ronaldem Shannonem Jacksonem. To z tym ensemble kontynuował improwizatorskie eksperymenty, podczas gdy sam z biegiem czasu odchodził od free-jazzowych korzeni na rzecz bardziej tradycyjnie rozumianego jazzu i bluesa. Jako bluesman najczęściej odwiedzał Polskę; po raz ostatni w 2015 r., gdy był jedną z gwiazd Suwałki Blues Festival.
Zagrają: James "Blood" Ulmer (gitara, flet, śpiew), Charles Burnham (skrzypce), Warren Benbow (perkusja).
Warsaw Summer Jazz Days potrwają do 10 lipca w warszawskiej SOHO Factory.(PAP)
pj/ mow/