Od stycznia 2017 r. w bibliotekach publicznych w Trójmieście i w wielu miejscowościach regionu będzie obowiązywała jedna karta umożliwiająca wypożyczanie książek we wszystkich placówkach. Metropolitalna Karta do Kultury będzie upoważniać też do zniżek w instytucjach kultury.
Metropolitalna Karta do Kultury od stycznia przyszłego roku dostępna będzie w bibliotekach publicznych w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Redzie, Rumi, Wejherowie, Bolszewie, Luzinie, Pucku, Starogardzie Gdańskim, Trąbkach Wielkich i Bobowie. Do wszystkich placówek będzie obowiązywała jedna, elektroniczna karta, która będzie też upoważniała do otrzymania zniżek w wielu instytucjach kultury. Wiele trójmiejskich instytucji kultury, teatrów i galerii honoruje Kartę do Kultury już od kilku lat.
Pomysłodawcą projektu Karta do Kultury jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, która wprowadziła Kartę w styczniu 2011 roku. W 2014 r. do projektu przyłączyła się, jako pierwsza biblioteka w województwie pomorskim, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi.
W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został plebiscyt na graficzny wzór Metropolitalnej Karty do Kultury. Głosy oddało prawie 5,5 tys. internautów, z czego ponad 3 tys. na zwycięską czarno-złotą grafikę.
Kartę będzie można wyrobić w dowolnej filii Biblioteki w każdym z miast. Koszt wyrobienia karty wynosi 1 zł. Np. w Gdyni z tej opłaty zwolnieni będą posiadacze kart Gdynia Rodzinna+ oraz gdyńskiej Karty Dużej Rodziny.
Karta uprawniać będzie także do zniżek w instytucjach kultury, np. w wybranych kinach, teatrach, kawiarniach, muzeach i w szkołach językowych. W Gdyni są to m.in. Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Kultury w Gdyni, Teatr Gdynia Główna, Teatr Miejski i Muzyczny. W Gdańsku karta upoważnia do otrzymania zniżki np. w Europejskim Centrum Solidarność, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Hewelianum, Empik School czy English Unlimited. Kompletny wykaz partnerów znaleźć można na stronie Metropolitalnej Karty do Kultury: http://www.wbpg.org.pl
Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot tworzy 57 jednostek samorządu terytorialnego (21 miast, 28 gmin wiejskich i 8 powiatów). Do wspólnych przedsięwzięć należą m.in. Metropolitalne Targi Pracy, wspólny harmonogram i promocja budżetów obywatelskich, akcja "weekend za pół ceny" oraz wspólne zakupy np. energii elektrycznej, paliwa do samochodów służbowych czy usług pocztowych.(PAP)
bls/ mhr/