W Polsce tylko 15 proc. społeczeństwa interesuje się teatrem; podejmiemy działania, które zmienią to na lepsze - podkreśliła w poniedziałek w Warszawie minister kultury Małgorzata Omilanowska. W 2015 r. MKiDN organizuje obchody 250-lecia polskiego teatru.
Przyszłoroczny jubileusz 250-lecia polskiego teatru - jak mówiła Omilanowska na posiedzeniu senackiej komisji kultury - ma być okazją nie tylko do teatralnych podsumowań, ale ma również spowodować, że Polacy o wiele chętniej będą odwiedzać polskie sceny.
"Mam nadzieję, że nasze wspólne działania, które planujemy w związku z przyszłym rokiem pozwolą zainteresować tą problematyką Polaków, którzy być może na co dzień do teatru nie chodzą. Ze statystyk nam wynika, że życiem teatralnym w Polsce interesuje się około 15 procent społeczeństwa" - powiedziała Omilanowska, dodając, że marzy o tym, by ten odsetek wzrósł. W jej ocenie, w Polsce zbyt wielu ludzi uważa, że przedstawienia teatralne należą do obszaru tzw. kultury wysokiej i z tego powodu obawiają się wizyty w teatrach.
Resort kultury w związku z rocznicą ogłosiło program "Teatr 2015 - Promesa" w dwóch priorytetach "250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru" oraz "Tadeusz Kantor". Priorytet dotyczący jubileuszu polskiego teatru ma zwrócić uwagę m.in. na skalę i znaczenie publicznego mecenatu nad kulturą w Polsce.
Omilanowska podkreśliła, że ministerstwo "szczególnie wielką wagę" przyłożyło do edukacji teatralnej. Minister tłumaczyła, że chodzi o to, by "uprzystępniać teatr w świadomości społecznej młodszym pokoleniom". Dodała też, że obchody 250-lecia polskiego teatru będą oznaczać, że polscy artyści przyjadą też do tych miejscowości, gdzie nie ma teatrów. Przypomniała też o już realizowanym konkursie "Klasyka żywa" na najlepsze inscenizacje dawnych dzieł literatury polskiej.
Poza jubileuszem teatru ministerstwo chce również zwrócić uwagę "na znaczenie twórczości i postaci Tadeusza Kantora dla kultury współczesnej". W przyszłym roku minie 100 lat od urodzin tego reżysera, malarza, grafika i inscenizatora.
"Tych projektów zajmujących się przyszłym rokiem jest kilkadziesiąt (...) to są najrozmaitsze działania, które się będą działy przez cały rok. Jestem szczęśliwa, że właściwie większość teatrów w Polsce (...) zechciała się w to włączyć (...), włączyły się absolutnie wszystkie stowarzyszenia, instytucje, które się życiem teatralnym w Polsce zajmują" - mówiła Omilanowska. Dodała też, że ministerstwo kultury zapewniło na przyszłoroczny jubileusz odpowiednio wysokie środki finansowe.
W posiedzeniu senackiej komisji kultury wzięli udział m.in. prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie Jan Klata, aktorka i pedagog Maja Komorowska, a także eksperci, którzy przedstawiali historię polskiego teatru, a także relacje między państwem a teatrem. Posiedzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez Instytut Teatralny w 250. rocznicę powstania polskiego teatru publicznego. (PAP)
nno/ jbr/