Ministrowie kultury Rady Europy przyjęli w piątek deklarację, w której zobowiązali się m.in. do wsparcia Ukrainy w radzeniu sobie z zagrożeniami dla jej dziedzictwa kulturowego, wsparcia artystów, ludzi kultury i naukowców, udzielania wsparcia i ochrony przesiedleńcom z Ukrainy - podał MKiDN.
Resort kultury poinformował w piątek, że polski minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w piątek wziął udział w odbywającej się w formule hybrydowej konferencji Rady Europy podczas której europejscy ministrowie kultury przyjęli deklarację. Zobowiązali się w niej m.in. do wsparcia Ukrainy w radzeniu sobie z zagrożeniami dla jej dziedzictwa kulturowego i w jego ochronie, wsparcia artystów, ludzi kultury oraz naukowców z Ukrainy poprzez programy współpracy kulturalnej, udzielanie wsparcia i ochrony przesiedleńcom z Ukrainy, wspierania inicjatyw na rzecz zorganizowania „Roku Kultury Ukrainy w Europie” oraz opracowania, we współpracy z odpowiednimi organizacjami międzynarodowymi, programu budowania zdolności zabezpieczenia ruchomego, nieruchomego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego zagrożonego wojną.
Podczas konferencji Gliński, zaznaczył, że obowiązkiem Europy jest przeciwstawienie się agresorowi wszelkimi możliwymi sposobami i wspieranie Narodu Ukraińskiego: zarówno tych, którzy bohatersko bronią swojej ojczyzny, jak i tych, którzy desperacko szukają schronienia poza obszarem działań wojennych. Naszym moralnym obowiązkiem jest działać! – dodał prof. Gliński. Podkreślił, że Polska w pełni popiera wygłoszony podczas konferencji przez ukraińskiego ministra kultury i polityki informacyjnej Ołeksandra Tkaczenkę apel Ukrainy o zdecydowane zaostrzenie sankcji wobec Rosji.
"Za wschodnią granicą Polski toczy się prawdziwa wojna, wywołana haniebną, brutalną agresją Rosji na Ukrainę. Nie tylko życie i zdrowie narodu ukraińskiego, ale także jego tożsamość i kultura są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ludzie kultury, osoby wrażliwe i prawe, nie powinny spokojnie patrzeć na niszczenie młodej jeszcze państwowości tego kraju, której towarzyszy burzenie zabytków, które przetrwały wojny, rewolucję i reżim komunistyczny, na niszczenie i zagładę życia społecznego i artystycznego" – mówił Gliński na konferencji.
Wskazał, że "Europa została zbudowana na wartościach chrześcijańskich, które przyczyniły się do rozkwitu etosu rycerskiego, idei solidarności, humanizmu oraz powstania państw narodowych i miłości obywateli do ojczyzny. Dzisiaj szczególnie potrzeba nam refleksji nad tymi podstawowymi wartościami europejskimi, zwłaszcza, że przyzwyczailiśmy się do nich, uważając je za niepodważalne i bezpieczne. Dlatego nie powinniśmy pozwalać na ich relatywizację".
MKiDN podał, że "piątkowa konferencja Ministrów Kultury Rady Europy poświęcona była bezprecedensowym wyzwaniom, przed którymi stoi Europa. Aby skutecznie stawić czoła tym wyzwaniom, konieczna jest zmiana kulturowa w społeczeństwie. Prezydencja włoska w Radzie Europy ma na celu wzmocnienie zasad i wartości podzielanych przez państwa członkowskie poprzez skupienie się na kulturze, dziedzictwie i krajobrazie jako strategicznych aktywach i kluczowych obszarach jej programu".
Jak przypomniano, zgodnie ze Statutem Rady Europy, Komitet Ministrów RE już 25 lutego 2022 roku podjął w związku ze zbrojnym atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę decyzję o zawieszeniu prawa reprezentacji Federacji Rosyjskiej w Komitecie Ministrów i Zgromadzeniu Parlamentarnym ze skutkiem natychmiastowym. Decyzja ta oznaczała, że Federacja Rosyjska pozostaje członkiem Rady Europy i stroną konwencji Rady Europy, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. 16 marca Komitet Delegatów Ministrów Rady Europy podczas sesji specjalnej w Strasburgu przyjął jednogłośnie rezolucję o wykluczeniu Federacji Rosyjskiej z Rady Europy. Rezolucję poprzedziła opinia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z dnia 15 marca 2022 r., stwierdzająca, że Rosja dopuściła się poważnych naruszeń Statutu Rady Europy, niezgodnych ze statusem państwa członkowskiego.
Rada Europy jest jedną z najważniejszych organizacji międzynarodowych zajmujących ochroną praw człowieka, demokracji i rządów prawa. Polska od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wzywa społeczność międzynarodową, w tym m.in. Radę Europy, do zdecydowanej reakcji na nieakceptowalne działania Rosji. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw/