Kultura i sztuka po 1989 roku

18.05.2018 aktualizacja 19.05.2018

MKiDN: w Noc Muzeów koncert, pokaz filmów WFDiF, zwiedzanie Pałacu Potockich - Czartoryskich

Źródło: MKiDN Źródło: MKiDN

Zwiedzanie Pałacu Potockich - Czartoryskich, koncert solistów i orkiestry Polskiej Opery Królewskiej, przeboje musicalowe do tekstów Przybory i Młynarskiego, pokaz filmów WFDiF - to część atrakcji, które czekają na odwiedzających MKiDN w trakcie warszawskiej nocy muzeów.

W czasie stołecznej edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę, siedziba ministerstwa kultury (d. Pałac Potockich - Czartoryskich) przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach 19–24. Jak podano, pierwszą grupę oprowadzi osobiście wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który otworzy również zorganizowaną w budynku MKiDN wystawę "Pod opieką Niepodległej" – Państwo, kultura dziedzictwo 1918-1939.

Kolejni goście, w towarzystwie przewodników, będą zwiedzać wystawę oraz gabinety, w których na co dzień pracują minister i wiceministrowie kultury. Ostatnia grupa rozpocznie zwiedzanie o 23.30.

MKiDN informuje, że o 19.30 na dziedzińcu ministerstwa rozpocznie się koncert solistów i orkiestry Polskiej Opery Królewskiej. W repertuarze znajdą się utwory W. A. Mozarta z oper "Wesele Figara", "Don Givanni", "Czarodziejski Flet".

O godz. 21 zaprezentowane zostaną przeboje musicalowe do tekstów m.in. Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Michała Wojnarowskiego. O 22.30 resort kultury zaplanował pokaz filmów WFDiF z serii Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach.

Podczas Nocy Muzeów w MKiDN nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. W namiocie na dziedzińcu ministerstwa będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych i pomalować koszulkę farbą świecącą w ciemności oraz uwiecznić siebie ze swoim dziełem na zdjęciu w fotobudce.

MKiDN zwraca uwagę, że minister kultury i dziedzictwa narodowego jest również współorganizatorem IX edycji projektu Muzeum Utracone, który co roku ma swoją premierę podczas Nocy Muzeów. "Tegoroczna edycja poświęcona jest kolekcji artystycznej ostatniego króla I Rzeczpospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego. W jej skład wchodziło ponad 2000 obrazów, 700 rzeźb, 80000 rycin i rysunków. Najcenniejsze dzieła sztuki chciał zgromadzić w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, które symbolizują jego wizję +republiki marzeń+. Pokaz Muzeum Utraconego rozpocznie się o 21 w Muzeum Łazienki Królewskie" - poinformował resort kultury. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL