Mobilna ambasada Europejskiej Stolicy Kultury San Sebastian'2016 przyjechała do Wrocławia, który wspólnie z baskijskim miastem w tym roku pełni ten tytuł. Baskowie w stolicy Dolnego Śląska nakręcą film dokumentalny na temat mniejszości.
Projekt nazwany „Europa Transit” polega na odwiedzeniu dziesięciu miast w Europie i nakręceniu w każdym z nich godzinnego filmu dokumentalnego - powiedział w czwartek na konferencji prasowej koordynator projektu Imanol Otaegi.
„Te miasta są bardzo dobrze wyselekcjonowane, by pokazać widzom różne zjawiska. Jednak wspólnym tematem wszystkich filmów są prawa człowieka oraz nasze hasło obchodów ESK San Sebastian'2016, które brzmi: kultura życia razem” - powiedział Otaegi.
Dodał, że autobus z filmowcami był już w trzech miastach - w hiszpańskiej Ceucie, irlandzkim Belfaście, niemieckim Dreźnie, a po Wrocławiu filmy będą jeszcze zrealizowane w rosyjskim Kaliningradzie, w stolicy Kosowa Prisztinie, w bośniackim Sarajewie, w bułgarskim Płowdiw, w tureckim Stambule oraz w Pafos na Cyprze.
„Ceuta to brama z Afryki do Europy, dlatego tematem tamtego filmu byli imigranci. Natomiast w Belfaście dokumentowaliśmy porozumienie zawarte pomiędzy zwaśnionymi stronami konfliktu irlandzkiego” - powiedział Otaegi.
We Wrocławiu filmowcy nakręcą film o mniejszościach i współistnieniu w oparciu o realizowany w tym mieście od 2007 r. projekt „Żywa Biblioteka”.
„Zrealizowaliśmy we Wrocławiu już 19 edycji +Żywej Biblioteki+ i wzięło w niej udział kilka tysięcy osób. Polega na tym, że 30 osób, które miało różne doświadczenia z powodu np. innego koloru skóry, uprzedzeń lub stereotypów, opowiada innym o swoich przeżyciach. Ma to służyć przełamaniu barier i stereotypów” - mówiła koordynatorka „Żywej Biblioteki” Dorota Kuentzel.
Reżyser wrocławskiego odcinka „Europa Transit” Xuban Intxausti podkreślił, że oprócz rozmów z bohaterami „Żywej Biblioteki” zaprosił do udziału w filmie również urzędników oraz ekspertów z różnych środowisk m.in. rzecznika praw obywatelskich w Polsce Adama Bodnara.
„Wrocław zainteresował nas m.in. z powodu skomplikowanej historii tego miasta w ostatnich stu latach, gdy żyli tu najpierw Niemcy, a teraz Polacy. Argumentem był również fakt, że Polacy są bardzo jednorodnym społeczeństwem, homogenicznym narodem. A mniejszości są w tym jakąś wyrwą, dlatego zainteresowało nas ich współistnienie” - powiedział reżyser.
Zrealizowane filmy zostaną pokazane w grudniu w baskijskiej telewizji, a następnie udostępnione wszystkim mediom.
Od 17 stycznia Wrocław objął tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i przez cały 2016 r. dzieli go wraz z San Sebastian, stolicą regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej.
W programie artystycznym ESK we Wrocławiu znalazło się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki: architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą.
Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych znalazły się m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. W 2016 r. Wrocław będzie też Światową Stolicą Książki UNESCO.
Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 r. podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 r. Europejską Stolicą Kultury są co roku dwa miasta, jedno ze "starej Unii", drugie - z państw nowo przyjętych.(PAP)
ros/ agz/