Kultura i sztuka 1945-1989

03.10.2011 aktualizacja 19.07.2016

Możdżer w "Fabryce Trzciny" zagra Komedę i otrzyma Platynową Płytę

Leszek Możdżer. Fot. PAP/A. Ciereszko Leszek Możdżer. Fot. PAP/A. Ciereszko

Leszek Możdżer wystąpi we wtorek w warszawskiej "Fabryce Trzciny". Publiczność usłyszy utwory z ostatniego albumu pianisty, zatytułowanego "Komeda". Podczas koncertu Możdżer ma przyjąć nagrodę podwójnej Platynowej Płyty. Wtorkowy koncert w Warszawie jest częścią trasy koncertowej, która rozpoczęła się w poniedziałek w Gdańsku, a zakończy się 16 października koncertem w Białymstoku. Możdżerowi towarzyszyć będzie gościnnie Zohar Fresco.

Możdżer ma we wtorek wykonywać utwory z wydanej w czerwcu płyty "Komeda". Zawiera ona osiem utworów autorstwa tragicznie zmarłego Krzysztofa Komedy. Można na niej usłyszeć zarówno klasyczny motyw przewodni z "Dziecka Rosemary", jak i kompozycje z filmów "Prawo i pięść" i "Nóż w wodzie".

"Bez zadęcia i kombinowania, bez zbędnego gadulstwa i rozdzierania szat Leszek przekazuje nam swoją wizję Komedy, która jest czymś znacznie więcej niż osobistą interpretacją jego utworów. (...) Leszek Możdżer wykorzystując wszechstronnie swój fenomenalny warsztat i bogaty arsenał środków (głównie klasycznych!) w warstwie estetycznej dotyka istoty komedowskiej twórczości" - napisał w recenzji z albumu Tomasz Szachowski z magazynu "Jazz Forum".

Leszek Możdżer (ur. 1971 r. w Gdańsku) jest pianistą i producentem muzycznym. Komponuje również muzykę filmową. Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki. Działalność artystyczną rozpoczął od występów w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego. W 1988 r. wszedł w skład powołanej do życia przez Tymona Tymańskiego grupy "Miłość".

Możdżer nagrywał i współpracował nie tylko z artystami kojarzonymi z muzyką filmową, jak Jan A.P. Kaczmarek i Zbigniew Preisner, ale również z muzykami sceny rockowej, jak Kazik Staszewski czy zespół Lipali. Udzielał się także na płytach raperów Eldo i L.U.C-a. Współtworzył muzykę do takich filmów, jak "Sztos" (1997), "Weiser" (1998), czy "Nienasycenie" (2003). Jest laureatem wielu nagród, m.in. Wiktora (2004), Paszportu Polityki i Oskara Jazzowego (obie w 2005). W tym roku odebrał m.in. Fryderyka za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową. Pianista został nim uhonorowany za album "Kaczmarek by Możdżer". (PAP)

maz/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL