Kultura i sztuka po 1989 roku

29.12.2018

Muzealny quest dla gości Muzeum Śląskiego

Oglądanie dzieł sztuki wędrując specjalnie wyznaczoną trasą, rozwiązując zadania i łamigłówki – to muzealny quest, przygotowany dla gości Muzeum Śląskiego w Katowicach.

"To sposób zwiedzania połączony z intrygującą zabawą, która mobilizuje, wyzwala pozytywne emocje i pozwala spojrzeć w odmienny sposób na dzieła sztuki" – wyjaśnia rzecznik muzeum Paweł Doś.

Aby uczestniczyć w zabawie wystarczy poprosić w kasie Muzeum Śląskiego o specjalną ulotkę - przewodnik z rymowankami, które podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę podczas zwiedzania. Należy uzupełnić w ulotce brakujące słowa. Każde dzieło sztuki na trasie zwiedzania to kolejne hasło przybliżające do rozwikłania zagadki i odkrycia skarbu w muzealnej przestrzeni.

Czas rozwiązania questa wynosi około 20 minut. W zabawie mogą uczestniczyć dzieci od 7. roku życia - z pomocą dorosłych, młodzież i wszyscy, którzy mają ochotę aktywnie i w niecodzienny sposób spędzić czas pośród dzieł sztuki. Autorką warstwy wizualnej questa jest Diana Karpowicz.

Siedziba Muzeum Śląskiego mieści się na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Katowice, częściowo pod ziemią. 14 metrów pod powierzchnią terenu działa Galeria sztuki polskiej 1800-1945, Galeria sztuki polskiej po 1945, Galeria śląskiej sztuki sakralnej oraz Galeria plastyki nieprofesjonalnej, można tam również oglądać popularną wystawę "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". Częścią muzeum jest też działające w jednym z pokopalnianych budynków Centrum Scenografii Polskiej. Zwiedzający mogą również podziwiać panoramę miasta z wieży widokowej o wysokości 40 metrów, urządzonej w dawnym szybie wyciągowym "Warszawa II". (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL