Muzykę współczesną, improwizowaną i jazz prezentuje Festiwal Auksodrone, który odbędzie się od 5 do 7 listopada w Mediatece w Tychach – podają w czwartek jego organizatorzy.
Cykl Pokolenie 1951 ukaże dzieła reprezentatywne dla kompozytorów "stalowowolskich", czyli Aleksandra Lasonia, Andrzeja Krzanowskiego i Eugeniusza Knapika. Nazywani tak byli nie ze względu na miejsce urodzenia, ale dlatego, że w Stalowej Woli odbywał się istotny dla polskiej muzyki współczesnej festiwal Młodzi Muzycy Młodemu Miastu, gdzie miały miejsce prawykonania ich utworów. Przeciwstawiali się awangardzie, lecz jednocześnie słychać w ich muzyce, że powrót do tonalnej niewinności już nie był możliwy. Przemówili więc własnym, oryginalnym artystycznym językiem.
W ramach cykl JAZZ+, trzej wybitni pianiści i kompozytorzy, podążający zupełnie innymi artystycznymi drogami, zaprezentują nowe kompozycje – Piotr Orzechowski mszę, Krzysztof Herdzin suitę, a Dominik Wania… malarskie impresje.
Trzeci cykl to prezentacja utworów będących wynikiem współpracy pisarza Szczepana Twardocha i kompozytora Aleksandra Nowaka: Drach. Dramma per musica, Syrena. Melodrama aeterna i Pokora. Dramma giocoso.
Gospodarzem festiwalu jest Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, prowadzona przez Marka Mosia.
Koncertom towarzyszyć będą też trzy serie warsztatów, realizowane równolegle w foyer Mediateki. Joanna Bronisławska aka Asi Mina, wokalistka i edukatorka, pomoże najmłodszym melomanom odkryć, kim właściwie są kompozytor, dyrygent i muzyk-wykonawca.
Paweł Romańczuk, kompozytor i konstruktor, lider Małych Instrumentów, poprowadzi warsztaty, które będą rozwinięciem hasła "ZERO / JEDEN / PLUS" – kryptonimów oznaczających liczbę wykonawców potrzebnych do obsługi danego instrumentu. Michał Mendyk, dziennikarz, wydawca i kurator, zaproponuje "Szkic do portretu mistrza", upamiętniający współpracę Krzysztofa Pendereckiego i Eugeniusza Rudnika.
Przedstawiciele Pokolenia'51 – Aleksander Lasoń i Eugeniusz Knapik – spotkają się z melomanami w Mediatece przed koncertami, by opowiedzieć o szczególnym czasie i kontekście, w którym debiutowali jako kompozytorzy. O pracy Andrzeja Krzanowskiego opowie jego żona Grażyna Krzanowska, kompozytorka i pedagog. Tajemnice swojej trylogii zdradzą również Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch. Wszystkie te rozmowy odbędą się w Strefie Ruchu, prowadzonej przez dziennikarzy "Ruchu Muzycznego".
Współorganizatorami Auksodrone są Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kuratorem festiwalu jest Filip Berkowicz. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/