Siedem koncertów, na których będzie można usłyszeć muzykę dawną, znalazło się w programie rozpoczynającego się 18 sierpnia we Wrocławiu międzynarodowego festiwalu Forum Musicum. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem „Mediterranea”.
Jak powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Dobrzański, w programie imprezy znalazły się utwory włoskie, francuskie, a także dzieła pochodzące z krajów islamskich oraz muzyka Żydów sefardyjskich.
„Europejska kultura muzyczna zrodziła się w basenie Morza Śródziemnego. Elementy kultury włoskiej i francuskiej zderzały się z muzyką świata islamu, a w trakcie festiwalu pojawią się one w wielu postaciach. Będzie można wysłuchać m.in. włoskich arii z trąbką, muzyki instrumentalnej oraz muzyki religijnej” – mówił Dobrzański.
W programie imprezy znalazły się utwory włoskie, francuskie, a także dzieła pochodzące z krajów islamskich oraz muzyka Żydów sefardyjskich.
Festiwal rozpocznie się koncertem „Władca horyzontów Ali Ufki - Wojciech Bobowski” w wykonaniu zespołu Ensemble Sarband. Będzie można wówczas wysłuchać chrześcijańskich i muzułmańskich pieśni oraz siedemnastowiecznej muzyki instrumentalnej z Polski i Turcji.
W kolejnych dniach przed miłośnikami muzyki dawnej wystąpią m.in. zespoły Alla Polacca z Kolonii, Consortium Sedinum ze Szczecina i Cappella Viridimontana z Zielonej Góry. Wśród festiwalowych wykonawców znajdą się także polskie zespoły młodzieżowe Capella all'antico z Zamościa i All'antico z Chojnowa.
„Publiczność może często kojarzyć muzykę dawną ze światem trudnym do zrozumienia, choćby ze względu na łacińskie bądź dawne angielskie wyrażenia. Tymczasem jeśli przedstawi się ją w prosty sposób, to nie powinno być z tym problemu. Dlatego właśnie główna idea tegorocznego festiwalu, czyli brzmienia śródziemnomorskie, jest prosta, ale zarazem wiele mówiąca” – tłumaczył dyrektor.
Festiwal Forum Musicum odbywa się we Wrocławiu od 2003 r. Jego tegoroczna edycja potrwa od 18 do 28 sierpnia. Koncerty będą się odbywały w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza oraz Auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim. (PAP)
mic/ mrt/ jbr/