Średniowiecze

03.05.2018

Muzyka sprzed dziesięciu wieków na Poznań Katharsis Festival

Poznań Katharsis Festival Poznań Katharsis Festival

Muzykę, jaka mogła rozbrzmiewać podczas chrztu Mieszka I w 966 roku, usłyszą uczestnicy nowego festiwalu muzycznego Poznań Katharsis Festival. Wydarzenie nawiązywać ma do początków państwa polskiego i do najstarszych tradycji kulturowych miasta.

Festiwal rozpocznie się 23 maja, potrwa pięć dni. Odbywać się będzie głównie na poznańskim Ostrowie Tumskim – wyspie, na której stał pałac pierwszego władcy polski i gdzie zbudowano pierwszą katedrę na polskich ziemiach.

Gwiazdą imprezy będzie francuski muzykolog, kompozytor i wykonawca Marcel Peres, znany zwłaszcza ze swojego odczytania muzycznego repertuaru średniowiecza.

Dyrektor festiwalu Jan Kiernicki powiedział, że w programie znalazło się m.in. Requiem za Mieszka I w Złotej Kaplicy poznańskiej katedry. Wydarzenie odbędzie się 25 maja w rocznicę śmierci pierwszego władcy Polski.

Festiwal zwieńczy koncert muzyki, jaka mogła rozbrzmiewać podczas chrztu Mieszka I. W przedsięwzięciu weźmie udział Marcel Peres i zespół Jerycho – grupa wykonująca historyczne śpiewy polskie i łacińskie.

Według organizatorów impreza ma być "przede wszystkim wydarzeniem muzycznym, sięgającym do muzyki i sztuki średniowiecza i renesansu, mocno jednak zakorzenionym w żywej tradycji i liturgii". W festiwalowych wydarzeniach aktywnie uczestniczyć ma publiczność - poprzez udział w warsztatach śpiewu oraz zabawach tanecznych z muzyką tradycyjną graną na żywo.

Przedsięwzięcie ma w tym roku swoją pierwszą edycję.

"Każde wydarzenie, które dobrze wpisuje się w miasto i jego konkretny rejon, ma ogromne znaczenie dla mieszkańców. Wierzę, że z Katharsis będziemy mieli w Poznaniu festiwal odpowiadający na w potrzeby osób, które szukają sztuki wysokiej na najwyższym światowym poziomie, ale w miejscach dostępnych dla wszystkich" - powiedział Marcin Kostaszuk z wydziału kultury urzędu miasta.

Gośćmi imprezy będą w tym roku Jacek Kowalski i Klub Świętego Ludwika, Luthien Consort, Cantus Solemnis oraz zespół Muzykanci.

Wyjaśniając ideę nazwy festiwalu, organizatorzy podali, że greckie słowo oczyszczenie - katharsis, to, w rozumieniu starożytnym, uszlachetnienie przez sztukę, przywrócenie ładu w emocjonalnym i rozumowym odczytywaniu świata. Katharsis to również wczesnochrześcijańska nazwa chrztu.

"Z kolei chrzest Polski w roku 966, materialnie symbolizowany przez poznańską katedrę, to duchowe źródło polskiej tożsamości kulturowej. Przez chrzest weszliśmy w krąg cywilizacji zachodnioeuropejskiej, zbudowanej na fundamencie chrześcijaństwa i kultury antycznej. Dzięki połączeniu miejsca, czasu i muzyki wszystkie te wątki splotą się podczas Poznań Katharsis Festival” – podali organizatorzy.

Twórcą festiwalu jest Fundacja Świętego Benedykta. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL