25 spektakli w kilkunastu teatrach woj. śląskiego, a także kilkadziesiąt dodatkowych atrakcji specjalnych złoży się na tegoroczną Noc Teatrów Metropolii. Dziesiąta edycja imprezy, która co roku przyciąga tysiące widzów, odbędzie się w najbliższą sobotę.
Organizatorem Nocy jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która zapewni uczestnikom także bezpłatny transport – będą oni mogli skorzystać za darmo z komunikacji miejskiej. Warunkiem będzie posiadanie przy sobie okolicznościowego biletu. Można go wydrukować lub pobrać na telefon ze strony nocteatrowmetropolii.pl, na której można też zapoznać się z repertuarem Nocy.
W piętnastu teatrach będzie można zobaczyć najlepsze spektakle minionego sezonu – dramatyczne i komediowe, klasyczne i offowe, dla dorosłych i dla dzieci. Zaplanowano także premiery i mnóstwo atrakcji specjalnych – warsztatów, pokazów, zabaw, spotkań z twórcami i nocnego zwiedzania teatrów.
W Nocy Teatrów Metropolii co roku biorą udział dziesiątki tysięcy widzów. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczny program zadowoli zarówno koneserów, jak i tych, którzy zamierzają dopiero rozpocząć swoją przygodę z teatrem.
Jak co roku wiele spektakli będzie można zobaczyć za darmo, zaś na pozostałe bilety są promocyjnych cenach. Udział w licznych atrakcjach specjalnych jest darmowy lub za symboliczną opłatą. Jak zaznaczają organizatorzy, to jedyny czas w roku, kiedy można pójść do teatru całą rodziną bez obawy, że nadszarpnie do rodzinny budżet.
Wśród tegorocznych propozycji znalazł się m.in. spektakl taneczny pt. „Plateau” w bytomskim Teatrze Rozbark. W tej samej placówce zaplanowano zajęcia jogi - dla dorosłych, seniorów i młodzieży. Podczas warsztatów z Operze Śląskiej w Bytomiu będzie można pod okiem specjalistów zaprojektować kostium sceniczny, wykonać maskę teatralną, ale także poćwiczyć wokal podczas lekcji śpiewu operowego czy spróbować swoich sił w balecie.
Specjalnie z okazji Nocy Teatrów Metropolii Teatr Nowy w Zabrzu przygotował premierowy pokaz „Emigracji”, czyli spektaklu na podstawie bestselerowej powieści autora ukrywającego się za pseudonimem Malcolm XD. Teatr Nowy zapowiada także spotkanie z autorem, który będzie fizycznie obecny, choć pozostanie „niewidzialny”.
W Teatrze Rozrywki w Chorzowie widzowie obejrzą spektakl pt. „Mariacka 5” z Elżbietą Okupską w roli ulicznicy, w przejmujący, tragikomiczny sposób opowiadającej o swoim życiu. Katowicki Teatr Bez Sceny przygotował dwie sztuki francuskiego autora Floriana Zellera – "Kłamstwo" i „Prawda”, które w komediowy, choć niepozbawiony refleksji sposób, opowiadające o miłości, przyjaźni i zdradzie.
Artyści z Teatru Korez w Katowicach zaprezentują czarną komedię pt. „Pojedynek”, w której przyjacielskie z pozoru spotkanie pisarza powieści detektywistycznych i znanego aktora zamienia się w makabryczną grę. Widzowie, którzy odwiedzą Teatr Śląski w Katowicach obejrzą „Sztukę” Yasminy Rezy, Teatr Zagłębia w Sosnowcu zaplanował spektakl pt. „Tartuffe” według Moliera. Po klasyczny repertuar sięgnął także Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, inscenizując „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Teatr Mały Tychach zaplanował spektakl oparty na twórczości Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Marka Grechuty. Ich piosenki, scenki rodzajowe czy skecze złożą się na opowieść o Polsce i Polakach. Artystom na scenie towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Acoustic Quartet – muzyków Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy.
Teatr Czarnego Tła w Chorzowie zaprasza nie tylko na spektakle, ale i zajęcia z burleski, podczas których będzie można nauczyć się tanecznego układu i spotkać z aktorkami-tancerkami. Na bliskie spotkania z aktorami – po komedii pt. „Ściana” – można liczyć także w Teatrze Żelaznym w Katowicach.
Spektakl na najmłodszych pt. „O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć” przygotował katowicki Teatr Gry i Ludzie. Dzieci, wraz z rodzicami, zachęcane do aktywności przez aktorki, będą uczestniczyć w przedstawieniu, siedząc scenie pokrytej miękką trawą. Atrakcje dla najmłodszych przygotował też Teatr Miejski w Gliwicach.
Podczas Nocy swoją ciekawość będą mogli zaspokoić wszyscy zainteresowani tym, co kryje się nie tylko za kurtyną, ale i w kulisach, garderobach, charakteryzatorniach, a nawet na strychach i w piwnicach teatrów. Nocne zwiedzanie teatralnych zakamarków proponuje m.in. Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie. Będzie można się przekonać, w jaki sposób na scenie pada deszcz, grzmi, świeci słońce i wieje wiatr, ale także, jak wygląda praca nad przedstawieniem, od momentu pisania sztuki, do odsłonięcia kurtyny na premierze.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ agz/