Spektakl „Białe małżeństwo” Teatru Polskiego we Wrocławiu zdobył nagrodę główną 07. Festiwalu Nowego Teatru – 59. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. W sobotni wieczór ogłoszono werdykt jury dziennikarskiego i publiczności.
Festiwal, którego organizatorem jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpoczął się 22 października. Głównym elementem Festiwalu były prezentacje spektakli konkursowych. W tegorocznej edycji skupiały się one na wielkiej literaturze polskiej i światowej, podejmującej fundamentalne dla naszej tradycji zagadnienia.
"Chcemy pokazać, jak aktualne wciąż są teksty kanoniczne i w jaki sposób wchodzą w dialog ze współczesną rzeczywistością. Pokazywać będziemy reżyserskie rewizje i reinterpretacje, obejmujące rozmaite strategie dramaturgiczne, operujące nowoczesnym językiem teatralnym” – informowali przed Festiwalem organizatorzy.
Mottem tegorocznej edycji Spotkań był cytat „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem” z wiersza „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta.
Wśród spektakli konkursowych, które oceniała publiczność i dziennikarze, znalazły się m.in. komedie „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa, którą zaprezentował Teatr Zagłębia w Sosnowcu i „Kupiec wenecki” Williama Shakespeare’a, w wykonaniu aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.
Publiczność mogła obejrzeć także spektakl „Kto zabił Kaspara Hausera Konrada Hetela i Radka Stępnia, na który zaprosił widzów Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi; „Białe małżeństwo Tadeusza Różewicza w wykonaniu Teatru Polskiego we Wrocławiu; spektakl „Biblia: Próba” Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz jeszcze jedno dzieło A. Czechowa - „Wiśniowy sad”, w którym na scenie wystąpili aktorzy gospodarza Spotkań - Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Jak poinformowała w sobotni wieczór sekretarz literacka rzeszowskiego teatru Monika Midura jury dziennikarskie po obejrzeniu sześciu spektakli konkursowych przyznało nagrodę główną imienia Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku teatrolog i współtwórczyni Festiwalu Nowego Teatru spektaklowi „Białe małżeństwo” w reżyserii Martyny Łyko w wykonaniu Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Jury przyznało nagrodę „za zrealizowanie we współczesnej formie w sposób czytelny i dynamiczny przedstawienia podejmującego problem przemocy niezależnie od płci oraz temat kształtowania się osobowości. Jurorzy docenili także znakomitą grę zespołową i indywidualną w przedstawieniu.
Dziennikarze przyznali także nagrodę specjalną za wybitne role indywidualne i wysoką jakość kreacji zbiorowej zespołowi aktorskiemu spektaklu „Wiśniowy sad” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w reż. Andro Enukidze, w składzie: Mariola Łabno-Flaumenhaft, Dagny Mikoś, Karol Kadłubiec, Marek Kępiński, Piotr Mieczysław Napieraj, Robert Żurek.
Swoją nagrodę przyznała też – w drodze głosowania – publiczność, która za najlepszy uznała spektakl „Biblia: Próba” Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, którego reżyserem jest Jernej Lorenci.
Oprócz spektakli konkursowych w programie Spotkań znalazły się także czytania performatywne, które powstały w ramach prowadzonej przez rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej Sceny Nowej Dramaturgii.
Wydarzeniami towarzyszącymi były zaś koncert rzeszowskiej artystki Gaby Janusz oraz spektakl studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.
Tegoroczna edycja Festiwalu otrzymała wsparcie finansowe samorządu województwa podkarpackiego. (PAP)
Autor: Agnieszka Pipała
api/ mhr/