Przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego, bułgarskiej Polonii, dziennikarze, tłumacze, studenci polonistyki włączyli się w sobotę do publicznego czytania powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w Sofii. Inicjatywa w tym roku jest poświęcona stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę.
Narodowe Czytanie w stołecznej księgarni Greenwich trwało ponad dwie godziny. Autora przedstawiła dr Żaneta Pawłowicz, literaturoznawca, wykładowca języka polskiego w fakultecie filologii słowiańskich Uniwersytetu Sofijskiego. Mówiła ona również o tłumaczeniu książki, dokonanym w 1959 r. przez wybitnego tłumacza Dymitra Ikonomowa, dzięki któremu bułgarscy czytelnicy zapoznali się z najwybitniejszymi dziełami polskiej klasyki.
„Przedwiośnie” czytali aktorzy Margarita Chlebarowa i Bożydar Popczew. Powieść przedstawiono w języku polskim i bułgarskim oraz w tłumaczeniu na esperanto. Po raz pierwszy czytano też w alfabecie Braille'a.
Publicznym czytaniem powieści Stefana Żeromskiego zaczynają się w Bułgarii obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Instytut Polski przygotował bogaty program imprez na rocznicę, trwający przez cały 2018 r. - poinformował PAP dyrektor Instytutu Jarosław Godun. Rocznica niepodległości zbiega się ze stuleciem nawiązania polsko-bułgarskich stosunków dyplomatycznych.
Odbył się już cykl wykładów prof. Włodzimierza Sulei, dyrektora Biura Badań Historycznych IPN "Drogi do Niepodległości. Józef Piłsudski - twórca Niepodległej. Fundamenty II Rzeczypospolitej" na Wydziałach Historycznych Uniwersytetów w Sofii, Wielkim Tyrnowie i Płowdiwie. Przedstawiono wystawę „Kobiety niepodległości” ukazującą udział kobiet w walce o niepodległość Polski w okresie zaborów.
W przyszłym tygodniu w Plewenie w środkowej Bułgarii odbędzie się otwarcie wystawy dokumentalnej "Józef Piłsudski - mąż stanu Polski i Europy" przygotowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
W II edycji KINOTEKI – Polskiego Festiwalu Filmowego w Bułgarii - w październiku pokazanych zostanie siedem polskich filmów fabularnych, stanowiących ilustrację rozwoju polskiej kinematografii, m.in. jedna z pierwszych fabularnych produkcji po 1918 r. – czarno-biały niemy film „Cud nad Wisłą” z 1921 r.
Ważnym elementem programu stało się uzupełnienie Wikipedii bułgarskiej o hasła dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nawiązania polsko-bułgarskich stosunków dyplomatycznych, m.in.: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Dwudziestolecie Międzywojenne, II Rzeczpospolita, Powstanie Wielkopolskie, Bitwa Warszawska - podkreślił dyrektor Godun.
Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)
man/ mc/