Kultura i sztuka po 1989 roku

29.10.2017

Nie żyje aktor filmowy i teatralny Władysław Kowalski

Władysław Kowalski. Fot. PAP/P. Kula Władysław Kowalski. Fot. PAP/P. Kula

W niedzielę po południu zmarł aktor filmowy i teatralny Władysław Kowalski - poinformował PAP prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Kowalski związany był m.in. z warszawskimi teatrami: Ateneum, Teatrem Powszechnym, Teatrem Dramatycznym. Miał 81 lat.

Jak powiedział PAP Łukaszewicz, do upublicznienia informacji o śmierci artysty upoważnili go żona i syn zmarłego.

Jak wspomina reżyser Waldemar Szarek, Kowalski był nie tylko profesjonalnym aktorem, lecz także "niesłychanie ciepłym człowiekiem". "Władysław Kowalski wspaniale współpracował z młodymi ludźmi. Delikatnie im podpowiadał, pomagał i był przy tym bardzo, bardzo ciepły" - powiedział PAP reżyser serialu "Sposób na Alcybiadesa" oraz filmu "Spona", w których Kowalski zagrał główną rolę.

"Pamiętam, że po raz pierwszy zobaczyłem go na ekranie w +Miłości dwudziestolatków+ Wajdy, gdzie główną rolę grał co prawda Zbyszek Cybulski, ale ja najlepiej zapamiętałem właśnie Kowalskiego. Władysław wspaniale realizował się głównie w teatrze; w filmie grał genialne epizody, ale rzadko miał szczęście by w filmie w pełni ukazać swój kunszt" - powiedział PAP Szarek.

Aktorka Joanna Szczepkowska powiedziała o Kowalskim: "Był absolutnie zrośnięty z teatrem". "Był artystą teatralnym zawsze młodym duchem, tak młodym, jakim się jest tylko w pierwszych latach zawodu. On taki pozostał do końca" - powiedziała PAP Szczepkowska na wieść o śmierci Kowalskiego.

Według niej, Kowalski także w wyjątkowy sposób potrafił zarażać kolegów pasją na próbach. "Będzie z nami zawsze" - podkreśliła aktorka, która występowała z Kowalskim w wielu spektaklach i filmach, m.in. w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" (2009) w reżyserii Rafała Wieczyńskiego.

Władysław Kowalski urodził się 24 lutego 1936 w Żurawcach k. Tomaszowa Lubelskiego. W 1959 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i w tym samym roku zadebiutował w roli Chucha w spektaklu "Kapelusz pełen deszczu" w reżyserii Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Z teatrem tym związany był do roku 1960. W latach 1960–1974 występował w warszawskim Teatrze Ateneum, a następnie w Teatrze Powszechnym. W 2005 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Dramatycznym.

Wystąpił m.in. w filmach "Jarzębina czerwona", "Szpital przemienienia", "Medium", "Ucieczka z kina +Wolność+", "Pan Tadeusz", a także w serialu "Kolumbowie". W ostatnich latach widzowie mogli zobaczyć aktora m.in. w produkcji Łukasza Palkowskiego "Bogowie", "Paniach Dulskich" Filipa Bajona, "Excentrykach" Janusza Majewskiego czy filmie Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało".

Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami filmowymi, m.in. Wojciechem Jerzym Hasem, Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Morgensternem, Jerzym Sztwiertnią.

Zagrał w ok. 135 spektaklach Teatru Telewizji. Był laureatem wielu nagród: został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej". W 2014 r., w 55. rocznicę twórczości artystycznej, Kowalski otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jego pierwszą żoną była aktorka Elżbieta Kępińska. Od 1981 był mężem Moniki Sołubianki.(PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL