Prezentacja dokumentów SB o inwigilowaniu piłkarzy - w Warszawie, lekcja historii na basenie we Wrocławiu oraz obserwacje nieba przez teleskop i lornetkę w Potarzycy (Wielkopolska) to niektóre z atrakcji zaplanowanych na sobotnią Noc Muzeów w Polsce.
Jak się przewiduje, tegoroczna Noc Muzeów, w 100 miejscowościach w Polsce, może przyciągnąć nawet milion zwiedzających. Najwięcej placówek - 204 - otworzy drzwi w Warszawie. Będą to głównie muzea, ale także galerie, biblioteki, domy kultury, kościoły, Pałac Prezydencki, Belweder i niektóre ministerstwa.
Tegoroczna Noc Muzeów, w 100 miejscowościach w Polsce, może przyciągnąć nawet milion zwiedzających. Najwięcej placówek - 204 - otworzy drzwi w Warszawie. Będą to głównie muzea, ale także galerie, biblioteki, domy kultury, kościoły, Pałac Prezydencki, Belweder i niektóre ministerstwa.
W Noc Muzeów zaangażował się także Instytut Pamięci Narodowej. Propozycja IPN dla zwiedzających to np., w związku ze zbliżającym się Euro 2012, prezentowanie - w głównej siedzibie Instytutu przy ul. Towarowej - dokumentów pokazujących, jak w PRL służba bezpieczeństwa śledziła i pilnowała sportowców, zwłaszcza piłkarzy.
Chodzi nie tylko o tzw. zabezpieczanie meczów piłkarskich, do czego mobilizowano spore siły milicji. Także o inwigilację - np. akta o kryptonimie "Mexico", dotyczące pobytu polskiej drużyny na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 r. Będzie można zobaczyć także fotografie z meczu piłkarskiego Lechia - Juventus, rozegranego w 1983 r. w Gdańsku, na którym był Lech Wałęsa.
Wrocławianie w Noc Muzeów będą mogli m.in. skorzystać z nietypowej lekcji historii, która odbędzie się na basenie. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", wraz z Teatrakcją, przygotował spektakl "Wielki PLUSSSK!", poświęcony wrocławskiemu sportowcowi Markowi Petrusowi, który 59 lat temu ustanowił rekord świata w pływaniu.
W Potarzycy (Wielkopolska) Stowarzyszenie Oświatowe i Planetarium im. Andrzeja Owczarka zaproponuje publiczności obserwacje nieba przez teleskop i lornetkę. "Na sobotni wieczór i noc zapowiadana jest czysta, księżycowa pogoda, która umożliwi gościom oglądanie Saturna i Marsa. Poszukamy również obiektów mgławicowych i galaktyk" - zachęcają organizatorzy. Niebo w planetarium w Potarzycy podzielono na 24 obszary, a projektor wyświetla 6 tys. gwiazd. Wyświetlane są też meteory, zorza polarna, zaćmienia Słońca i Księżyca.
Propozycja IPN dla zwiedzających to np., w związku ze zbliżającym się Euro 2012, prezentowanie - w głównej siedzibie Instytutu przy ul. Towarowej - dokumentów pokazujących, jak w PRL służba bezpieczeństwa śledziła i pilnowała sportowców, zwłaszcza piłkarzy.
W Łodzi na zwiedzających czekają m.in. atrakcje kulinarne w stylu PRL. Muzeum Fabryki zorganizuje piknik "Stołówka fabryczna". Goście skosztują dań, jakie były przyrządzane w robotniczej kuchni. Zorganizowana zostanie ponadto miniwystawa o barach mlecznych w PRL. Muzeum mieści się w zrewitalizowanych budynkach fabryki włókienniczej, założonej przez Izraela Poznańskiego w XIX w.
W Kieleckiem zaplanowano wydarzenia, które zaciekawią miłośników literatury oraz detektywów amatorów. W Oblęgorku, gdzie mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza, odbędzie się zabawa terenowa "Wokół tusculum Sienkiewicza". Uczestnicy będą odkrywać uroki i sekrety parku przy pałacu w Oblęgorku. Poprowadzą ich pełne humoru logiczne zagadki. Po drodze zwiedzający będą mieli szansę zapoznać się z ciekawymi okazami fauny i flory w dawnej posiadłości pisarza i z zachowanymi śladami jego obecności. Podobną zabawę, pod hasłem "Poszukiwanie zaginionego skarbu", zorganizuje Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. "Tropiciele skarbu" odnajdą ścieżki, którymi chadzał Żeromski, poznają wiele tajemnic i zapomnianych historii.
W Poznaniu w Centrum Kultury Zamek odbędzie się pokaz zdjęć w ramach wystawy World Press Photo, a Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe zaprosi na spotkanie poświęcone pismu arabskiemu. Z kolei w Zakopanem, w galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Witkiewicza, odbędzie się wystawa obrazów Witkacego.
W Szczecinie Muzeum Techniki i Komunikacji zamiast Nocy Muzeów zorganizuje w sobotę "Dzień Muzeum". "Remont ulicy Niemierzyńskiej zmusza nas do zmiany godzin zwiedzania podczas Nocy Muzeów. Muzeum Techniki będzie czynne od godz. 10. Wstęp jest darmowy. O godz. 19 wpuszczamy ostatnich gości. O godz. 20 zamykamy bramy muzeum" - wyjaśniono. Atrakcją Dnia Muzeum będzie m.in. poddawany rekonstrukcji samochód syrena sport. "Głodni nie tylko wrażeń motoryzacyjnych mogą za symboliczną opłatę posilić się wojskową grochówką" - dodali organizatorzy.
"Syrena - ten pierwszy polski samochód mógł powstać dopiero po śmierci Stalina, który nie zgadzał się na rozwój przemysłu motoryzacyjnego w PRL-u. Kilka miesięcy po pogrzebie sowieckiego przywódcy rząd i Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wydały wspólne oświadczenie o produkcji samochodu dla racjonalizatorów, przodowników pracy, aktywistów, naukowców i przodujących przedstawicieli inteligencji. Ów samochód dla elity PRL miał silnik wyjęty z motopompy strażackiej, jedną wycieraczkę i sporo części z dużo większej warszawy" - tak "biografię" auta opisuje szczecińskie muzeum.
Noc Muzeów obchodzona jest w Polsce od 2003 r. Z roku na rok w darmowym nocnym zwiedzaniu uczestniczy coraz więcej osób.(PAP)
jp/ abe/