Zwiedzanie dawnego komunistycznego aresztu śledczego, wykład o bikiniarzach, spotkania poświęcone jazzowi i warsztaty kulinarne - takie m.in. atrakcje przygotowało na tegoroczną Noc Muzeów Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości.
"Tegoroczna edycja Nocy Muzeów poświęcona będzie okresowi stalinowskiemu od 1945 do 1956 r. Pokażemy różny stosunek do tego okresu. I ten najbardziej dramatyczny wymiar, czyli represje dotykające żołnierzy Armii Krajowej w katowniach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Dzięki współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości będziemy mogli pokazać kazamaty, do których trafiali znani żołnierze AK, m.in. zmarły niedawno prof. Władysław Bartoszewski, który spędził tam prawie trzy lata" - opowiadał podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Muzeum będzie przybliżać różne sposoby przeciwstawiania się totalitaryzmowi poprzez formy zachowania. "Dziś młodym ludziom trudno uwierzyć, że słuchając jazzu czy nosząc czerwone skarpetki można było być bohaterem i że było to zwalczane przez propagandę. Jednym z patronów tej Nocy będzie Leopold Tyrmand, który jest arcywarszawskim twórcą. Chcemy pokazać nie tylko z jego perspektywy jazz, ale też spotkać się z muzykami, którzy wtedy tworzyli i pokazać jak to naprawdę wyglądało" - mówił Ołdakowski.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowany film Feliksa Falka "Był jazz". W programie Nocy Muzeów znalazł się także koncert Konglomeratu Combo, który zaprezentuje aranżacje utworów jazzowych znanego zespołu wczesnych lat 50. Melomani.
"Chcemy także opowiedzieć, co ludzie wówczas jedli, dlatego zapraszamy na warsztaty kulinarne. Będziemy też rozmawiali o modzie, tej zwalczanej przez propagandę, czyli bikiniarzach" - relacjonował dyrektor Muzeum. Podczas warsztatów prowadzonych przez blogerkę kulinarną Agnieszkę Długosz uczestnicy otrzymają m.in. zadanie przygotowania przyjęcia z ograniczonej liczby produktów.
Wśród atrakcji dla najmłodszych przygotowanych na wczesne godziny popołudniowe będzie rodzinna gra miejska o powojennej Warszawie oraz spotkanie z Joanną Papuzińską, której nowa książka będzie kanwą fabuły gry. Jak co roku możliwe będzie również bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Muzeum oraz podziwianie panoramy miasta z wieży widokowej.
Na dzieci i dorosłych czeka także Ministerstwo Sprawiedliwości, które również bierze udział w Nocy Muzeów. "Najmłodsi, na których czekają gadżety i słodycze, będą mogli zobaczyć grupę interwencyjną i sposób działania Służby Więziennej w sytuacji zagrożenia, pokaz szkolenia psów czy zasiąść za sterami więźniarki. Będą także mieli możliwość wejścia do gabinetu ministra i zrobienia sobie zdjęcia w jego fotelu" - mówiła dyrektor generalna Ministerstwa Sprawiedliwości Eliza Wójcik.
Dla dorosłych przygotowano m.in. pokazy antropologów z Instytutu Ekspertyz Sądowych. "Będzie można zobaczyć replikę szkieletu i dowiedzieć się jak oceniać wiek czy płeć zmarłego lub przyczynę zgonu. Będą pokazy multimedialne na budynku ministerstwa m.in. spektaklu Teatru Telewizji +Pseudonim Anoda+. Zaprezentowany zostanie także sposób działania systemu dozoru elektronicznego. A także to, co jest taką niechlubną historią tego miejsca, czyli podziemia ministerstwa, wtedy bezpieczeństwa publicznego i miejsca, gdzie przetrzymywano żołnierzy AK czy działaczy podziemia niepodległościowego" - dodała Wójcik.
W Noc Muzeów dostępny będzie również Fotoplastikon Warszawski, gdzie prezentowana będzie specjalna wystawa nawiązująca do muzealnego tematu przewodniego tegorocznej imprezy. Będzie można zobaczyć fotografie Warszawy lat 50., m.in. nowo wybudowanego Pałacu Kultury, Mariensztatu czy Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM).
Na część wydarzeń obowiązuje rejestracja. Szczegóły są dostępne na stronie www.1944.pl.
Noc Muzeów odbędzie się w tym roku w Warszawie po raz 12. Jak informuje ratusz, do udziału w tej edycji, która będzie miała miejsce 16 maja, zgłosiło się 237 stołecznych placówek i instytucji kulturalnych. W ubiegłym roku w nocnym zwiedzaniu takich miejsc udział wzięło ponad 250 tys. osób.(PAP)
akn/ mhr/