Kultura i sztuka po 1989 roku

25.11.2015 aktualizacja 19.07.2016

Nowa sztuka Iwana Wyrypajewa w Teatrze Powszechnym

Opowieści o ludziach zagubionych, zmagających się z życiem – „Nieznośnie długie objęcia” Iwana Wyrypajewa - oglądać będzie można od 11 grudnia na scenie warszawskiego Teatru Powszechnego.

Akcja nowej sztuki rosyjskiego reżysera i dramatopisarza Iwana Wyrypajewa toczy się w Berlinie i Nowym Jorku. Jej bohaterami są ludzie rozbici, którzy nie potrafią odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. Cierpią, zmagają się z egzystencjalnymi kryzysami, usiłują odnaleźć życiową harmonię. Gdy ich starania spełzają na niczym, a życie zamienia się w koszmar, z każdym z bohaterów dzieje się coś niezwykłego – stykają się z kosmiczną świadomością.

„To spektakl o osobach, które są w najgorszym momencie swojego życia. Każdy z bohaterów dotarł do jakiegoś dna, nie ma pojęcia, o co mu chodzi w życiu, dlaczego robi rzeczy, które robi, dlaczego jest z osobą, z którą jest. Stracili kontakt z życiem, miotają się i podejmują irracjonalne decyzje. Nie potrafią scalić sobie rozbitego sensu świata własnymi siłami, potrzebują pomocy z zewnątrz. Każdy z nich spotyka jakąś siłę, energię, istotę z obcego wszechświata, która pokazuje im inne życie” – powiedział PAP aktor Maciej Buchwald.

Aktorka Karolina Gruszka podkreśliła, że na scenie aktorzy są sobą. "Wykonujemy tekst Iwana i staramy się zaprezentować te postacie oraz problemy, z którymi się mierzą” - dodała. „Mnie w udziale przypadła postać Moniki – dziewczyny, która przyjechała do Nowego Jorku z Polski i zupełnie nie potrafi ułożyć sobie życia. Podejmuje trudne decyzje w sposób emocjonalny, nieprzemyślany, popada w stany depresyjne. Nagle, do takiej osoby przychodzi istota z innej galaktyki i zaczyna uczyć ją powoli, co to znaczy mieć kontakt z samą sobą” – tłumaczyła Gruszka.

„To opowieść o ludziach, którzy spotykają się z kosmitami. To sztuka gatunkowa i bardzo pozytywna” – podkreślił reżyser podczas środowego spotkania z mediami w Warszawie.

Sztuka została napisana przez Wyrypajewa na zamówienie berlińskiego Deutsches Theater, premiera miała miejsce w marcu b. r.

„Byłem na niej i niestety, aktorzy i reżyser zupełnie nie zrozumieli sztuki. Ale w żadnym wypadku nie mam o to pretensji, ponieważ to z jednej strony bardzo prosty temat, z drugiej – niesamowicie trudny. Prosty, ponieważ tematem jest +realne, prawdziwe życie+, trudny ponieważ absolutna większość ludzi, żyjących na planecie rzadko odczuwa łączność z życiem” – ocenił Wyrypajew po niemieckiej premierze.

Swoją sztukę, wystawianą na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, postanowił wyreżyserować osobiście. „To opowieść o ludziach, którzy spotykają się z kosmitami. To sztuka gatunkowa i bardzo pozytywna” – podkreślił reżyser podczas środowego spotkania z mediami w Warszawie.

„Istnieje jakaś rzeczywistość – ona jest jedna. Celem życia – także bohaterów sztuki – jest osiągnięcie tej rzeczywistości. Mówimy o życiu samym w sobie. Także o problemach zachodniej cywilizacji, w której ludziom brak celu w życiu, w postmodernistycznym świecie bronimy się przed takimi ideami jak +cel w życiu+. Uważamy, że każdy ma swój własny cel, swoją własną prawdę i rzeczywistość. Cel jest jednak podstawową rzeczą w życiu – nie wiem, jak można żyć bez niego” – dodał Wyrypajew.

W spektaklu występują: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald, Dobromir Dymecki; reżyseria: Iwan Wyrypajew; scenografia: Anna Met; muzyka: Cazimir Liske.

Spektakl prezentowany będzie w warszawskim Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Huebnera oraz w Krakowie, w ramach Festiwalu Boska Komedia. (PAP)

pj/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL