Nowe książki Stasiuka, Tokarczuk,Tulli, Iwasiów, Rylskiego, tom mało znanych wczesnych wierszy Szymborskiej, zbiór opowiadań Munro, najnowsze powieści Llosy i Pielewina znajdą się wśród książek, które w najbliższych miesiącach trafią do polskich księgarń.
"Wschód" Andrzeja Stasiuka (24 września) to opis podróży na Wschód – we wspomnienia do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu i wypraw do Rosji, Chin i Mongolii. "To próba uchwycenia cienia Wschodu, który na nas pada. Opowieść o tęsknocie, pragnieniu i strachu. I o tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć" - zapowiada wydawnictwo Czarne.
W "Szumie" Magdalena Tulli (9 października, Znak) powraca do świata swojego dzieciństwa pełnego wyobcowania ze świata rówieśników, opowiada o poszukiwaniach porozumienia z matką zamkniętą w świecie swoich wojennych traum i nauce w PRL-owskiej szkole. "Szara lotka" Eustachego Rylskiego (8 października, Wielka Litera) to dziewięć opowiadań autora "Warunku", w których autor pisze o lękach i rozczarowaniach, pragnieniach i samotności, a także o tym, jak upływ czasu zmienia wymowę wydarzeń.
24 września ukaże się "W powietrzu" Ingi Iwasiów - "powieść psychologiczno-obyczajowa o erotycznym zabarwieniu" - jak zapowiada wydawnictwo Wielka Litera. Bohaterka – kobieta w średnim wieku, intelektualistka - opowiada historię oswojenia swojego wewnętrznego "ja". Opisuje swoje pierwsze doświadczenia erotyczne, inicjację seksualną i cały szereg romansów, które prowadzi próbując jednocześnie sprostać obowiązkom samotnej matki.
W październiku, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowa książka Olgi Tokarczuk "Księgi Jakubowe" - obszerna, licząca ponad tysiąc stron powieść historyczna o Jakubie Lejbowiczu Franku, samozwańczym XVIII-wiecznym Mesjaszu z Podola. W tym samym miesiącu, nakładem Znaku wyjdzie nowy tom wierszy Wisławy Szymborskiej. „Czarna piosenka”, bo taki tytuł nosi zapowiadana publikacja, miała być debiutem poetki, ale nigdy dotąd się nie ukazała. 7 października w księgarniach pojawi się drugi tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej (Prószyński i S-ka), obejmujący rok 1951, kiedy przyszła poetka jest w klasie przedmaturalnej
W najbliższych dniach do księgarń trafi zbiór opowiadań Alice Munro "O barwach miłości" (Wydawnictwo Literackie) o uczuciach i relacjach międzyludzkich, czyli na tematy, w pisaniu o których noblistka stała się prawdziwą mistrzynią. 18 września ukaże się "Batman Apollo" Wiktora Pielewina (Wydawnictwo Literackie) - najnowsza książka jednego z najgłośniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich, kontynuacja powieści "Empire V" o demonach, buddyzmie i filozofii. Główny bohater - Rama - to wampir mieszkający w okolicach moskiewskiej Rublowki.
W.G. Sebald pozostawił po sobie tylko jedną niedokończoną książkę - to właśnie jej fragmenty składają się na "Campo Santo"(10 września, W.A.B.). W pierwszej części czytelnik znajdzie opowieści o Korsyce - jej historii, mieszkańcach, ludowych obrzędach i związkach ze współczesną rzeczywistością. W drugiej części zebrano kilkanaście tekstów krytycznych, w których Sebald zajmuje się rozmaitymi dziełami sztuki – od teatralnych przedstawień Handkego, przez obrazy do utworów wybitnych pisarzy: Guentera Grassa czy Franza Kafki.
W listopadzie nakładem Znaku ukaże się natomiast najnowsza powieść peruwiańskiego noblisty Mario Vargasa Llosy "Dyskretny bohater". Równolegle opublikowana zostanie biografia Llosy autorstwa znawcy literatury iberoamerykańskiej Tomasza Pindla. W jesiennych planach wydawniczych jest też "Wszystko, co lśni" Eleanory Catton (WL), najdłuższa (liczy 800 stron) w historii książka nagrodzona Bookerem, autorstwa najmłodszej, bo 28-letniej, laureatki tej nagrody. To epicka opowieść z czasów gorączki złota w Nowej Zelandii.
Na jesieni nie zabraknie też nowych książek reporterskich. "Poza wiarą. Islamskie peregrynacje do nawróconych narodów" V.S. Naipaula (Czarne, 24 września) to opowieść noblisty o Indonezji, Iranie, Pakistanie i Malezji – krajów, w których potomkowie muzułmańskich konwertytów stworzyli jedyną w swoim rodzaju kulturę, łączącą wiarę w Proroka z elementami rdzennych tradycji i wierzeń. W trakcie pięciomiesięcznej podróży Naipaul obserwuje zwłaszcza wpływ islamskiego fundamentalizmu na życie społeczne i polityczne, ale przygląda się także temu, jak religijność kształtuje ludzkie losy.
"Harlem" Tomasza Zalewskiego (24 września, W.A.B.) to opowieść o jednej z najsłynniejszych dzielnic Nowego Jorku. Autor opisuje dzisiejszy Harlem i jego mieszkańców, a także dzieje dzielnicy – od pierwszych dekad XX wieku, kiedy była to ziemia obiecana Afroamerykanów i miejsce rozkwitu ich kultury, przez okres kryzysu, kiedy stała się gettem pełnym biedy i patologii społecznej, aż do ostatnich dwóch dziesięcioleci, kiedy znowu przeżywa odrodzenie.
"Zwrotnik Ukraina" (15 września, Czarne) to zbiór esejów, w którym pisarze, historycy, socjologowie, świadkowie wydarzeń (m.in. Martin Pollack, Jurko Prochaśko, Mykoła Riabczuk, Timothy Snyder, Andrzej Stasiuk, Serhij Żadan) opowiadają o dniach, które zapisują się właśnie na kartach historii Ukrainy. Tom zredagował Jurij Andruchowycz. (PAP)
aszw/ ls/