Nowe książki Marka Nowakowskiego, Doroty Masłowskiej, Ignacego Karpowicza, Michała Witkowskiego, Alice Munro, Amosa Oza są wśród tytułów, które będą miały premierę tuż przed rozpoczynającymi się w czwartek Warszawskimi Targami Książki
Wśród targowych premier będzie "Dziennik podróży w przeszłość" Marka Nowakowskiego (Iskry) - ostatnia książka zmarłego w piątek pisarza. Wspomnienia obejmują okres przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, czas kształtowania osobowości przyszłego pisarza, budzenia się fascynacji miastem, początku studiów i pierwszych prób pisarskich.
Najnowsza książka Ignacego Karpowicza "Sońka" (Wydawnictwo Literackie) to opowieść o wielkiej miłości w scenerii polsko-białoruskiego pogranicza, skąd pochodzi także autor. Sońka to stara, wiejska kobieta, która jako młoda dziewczyna zakochała się w niemieckim żołnierzu. O tym, jak to uczucie zniszczyło jej życie, opowiada reżyserowi teatralnemu z wielkiego miasta.
Grażyna Plebanek w "Bokserce" (W.A.B.) opisuje perypetie przyjaciółek: warszawianki Lu, bokserki - amatorki, która pracuje w polskiej ambasadzie w Brukseli i Belgijki kongijskiego pochodzenia, jej sportowej mentorki i powierniczki. Premierą targową będzie też zbiór nowych opowiadań Sylwii Chutnik "W krainie czarów" (Znak).
Wśród targowych premier będzie "Dziennik podróży w przeszłość" Marka Nowakowskiego (Iskry) - ostatnia książka zmarłego w piątek pisarza. Wspomnienia obejmują okres przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, czas kształtowania osobowości przyszłego pisarza, budzenia się fascynacji miastem, początku studiów i pierwszych prób pisarskich.
"Jak zostałam wiedźmą" (WL) to pierwsza książka dla dzieci pióra Doroty Masłowskiej. Głodna i zła czarownica poluje na niegrzeczne dzieci, bo te dobre, mądre i posłuszne szkodzą jej na trawienie. Znajduje więc chłopczyka, który nie może oderwać się od swojego Iphone'a i chrupie chipsy w teatrze. Plan przerobienia go na apetyczną zupę zostaje udaremniony w ostatniej chwili przez połączone siły dobra - grzeczną dziewczynkę, jej mamę i konika na biegunach.
Na krótko przed ukazaniem się swojej najnowszej powieści "Zbrodniarz i dziewczyna" (Świat Książki) Michał Witkowski oświadczył, że nie chce już być pisarzem i wybiera karierę blogera modowego. Autor „Lubiewa”, „Barbary Radziwiłłówny z Jaworzna-Szczakowej”, „Margot” i „Drwala” tym razem próbuje sił w kryminale. W "Zbrodniarzu i dziewczynie" tajemniczy przestępca, zwany Przedwojennym Mordercą, stylizuje swe ofiary na przedwojenną modłę. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, trudno ocenić, kto naprawdę jest ofiarą, a kto mordercą.
W maju do księgarń trafią dwie książki o zeszłorocznej, zwycięskiej, choć tragicznie zakończonej wyprawie polskich himalaistów na jeden ze szczytów Karakorum -„Broad Peak. Niebo i piekło” Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego oraz "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" Jacka Hugo-Badera (Znak).
"Dziewczyny z Powstania" Anny Herbich (Znak) to historie jedenastu z pół miliona warszawianek, które 1 sierpnia 1944 roku znalazły się w walczącej stolicy. "Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina +W+ zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicach, w szkołach, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Ratowały rannych, chroniły swoje dzieci, chwyciły za broń. Umawiały się na randki w cieniu spadających bomb, brały śluby w białych kitlach sanitariuszek zamiast sukien. Odniosły największe zwycięstwo – przeżyły" - pisze Herbich.
Kalina Błażejowska w książce "Uparte serce" (Znak) odsłania mniej znaną twarz Poświatowskiej: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym poetka jest kojarzona, pokazuje, jak bardzo zmysłowość jej poezji zakorzeniona była w lęku przed śmiercią, potrzebie potwierdzania swojego istnienia w miłości.
W serii dzieł wszystkich Stefana Kisielewskiego wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało czwarty tom, zbierający jego teksty pisane dla „Tygodnika Powszechnego” w latach 1945–1989, a niedopuszczone do druku przez cenzurę.
"Bostończycy" Henry'ego Jamesa (Prószyński i S-ka), to pierwszy polski przekład klasyki światowej powieści, przedstawiającej świat XIX-wiecznych amerykańskich sufrażysek. Młoda dziewczyna Verena Tarrant musi wybrać pomiędzy karierą feministycznej agitatorki a miłością do konserwatywnego dżentelmena z Południa. „Bostończyków” zekranizował w 1984 roku James Ivory.
"Księżyce Jowisza" (Wydawnictwo Literackie) to najnowszy wydany w Polsce tom opowiadań zeszłorocznej laureatki literackiego Nobla. W Kanadzie książka ukazała się w 1982 roku. Jak zwykle u Alice Munro czytelnik przeniesiony zostaje w świat kanadyjskiej prowincji, podwieczorków przy herbacie, mrocznych namiętności i marzeń bohaterek opowiadań o wolności.
W swojej najnowszej powieści "Londyn NW" Zadie Smith (Znak), zabiera czytelnika do świata, który opisywała już w 2000 roku w "Białych zębach". Bohaterami pierwszej powieści byli licealiści, bohaterowie książki "Londyn NW" są już około trzydziestki i próbują ułożyć sobie życie w kulturowym tyglu północno-zachodniego Londynu.
"Życie mimo wszystko" Christiane V. Felscherinow (Iskry) to opowieść o życiu bohaterki znanej książki o berlińskich narkomanach "My dzieci z dworca Zoo" z 1979 roku. "My dzieci z dworca ZOO" kończy się nadzieją, że życie bohaterki wreszcie wróci do normy. Po lekturze "Życia mimo wszystko" przekonujemy się, że były to złudne nadzieje. Christiane nie udało się zerwać z nałogiem, kilka lat temu odebrano jej prawo do wychowywania jedynego syna. "Tatulo" (W.A.B.) to najnowsza powieść Joyce Carrol Oates poruszająca temat pedofilii.
"Żydzi i słowa" (Czytelnik) to książka Amosa Oza napisana wspólnie z jego córką, profesor historii, Fanią Oz-Salzberger. Autorzy przywołują różnorodne teksty związane z historią i kulturą żydowską: księgi religijne, komentarze, wiersze i utwory prozatorskie, pieśni, powiedzenia, dowcipy szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego słowa są tak ważne w kulturze żydowskiej.
Targową nowością będzie też biografia Hermanna Hesse pióra Gunnara Deckera "Wędrowiec i jego cień" (Świat Książki), której autor, korzystając m.in. z niedawno odkrytej korespondencji swego bohatera, dowodzi, że jego życie prywatne i dzieła były nierozerwalnie ze sobą związane.
Na Warszawskich Targach Książki nie zabraknie też nowych książek reporterskich. Jedną z nich są "Tańczące niedźwiedzie" Witolda Szabłowskiego (Agora), opowieść o ostatnich bułgarskich niedźwiednikach i szybko zmieniającej się Europie ostatniej dekady. "Nadciąga noc. Irakijczycy w cieniu amerykańskiej wojny" Anthony'ego Shadida została w 2004 roku uhonorowana Nagrodę Pulitzera. Shadid, amerykański dziennikarz pochodzenia libańskiego, w latach 1998–2004 kilkukrotnie wyjeżdżał do Iraku, by poznać i opisać wojenne życie na ulicach Bagdadu.
Znany polskim czytelnikom jako autor "Dzikiego wybrzeża" reporter John Gimlette w najnowszej książce "Teatr ryb" (Czarne) opisuje niedostępne, skute lodem ziemie Nowej Fundlandii i Labradoru. Punktem wyjścia dla tej eskapady stał się pamiętnik jego pradziadka, doktora Eliota Curwena, który latem 1893 roku pracował jako lekarz na tym najdalej na północ wysuniętym skrawku imperium brytyjskiego.
Warszawskie Targi Książki odbywać się będą od 22 do 25 maja na Stadionie Narodowym. (PAP)
aszw/ ls/