Chcemy wspierać budowę wspólnoty obywatelskiej Polaków poprzez pobudzanie zainteresowania polską kulturą i polskim dziedzictwem narodowym - zadeklarował w poniedziałek nowy dyrektor Narodowego Centrum Kultury w Warszawie Marek Mutor.
Marek Mutor przed kilkoma dniami zastąpił na stanowisku Krzysztofa Dudka, który był szefem NCK od 2007 r. i w lutym br. podał się do dymisji.
W poniedziałek na konferencji prasowej we Wrocławiu Mutor powiedział, że „pilną potrzebą chwili będzie zorganizowanie obchodów 1050-lecia chrztu Polski, które już w kwietniu zaplanowano w Poznaniu”.
„W Poznaniu zaplanowano wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, ale też odbędzie się tam duży program artystyczny i społeczny, który ma zorganizować NCK. Oczywiście pewne prace są już zaawansowane, ale traktuję to przedsięwzięcie, jako duże wyzwanie” - powiedział Mutor.
Nowy szef NCK ocenił, że kierowana przez niego instytucja „wymaga pewnego rodzaju reformy, poukładania i zaprowadzenia spójnych linii programowych”.
„To jest moje zadanie na kolejne miesiące, by przygotować tę instytucję do wyzwań stojących w kolejnych latach przed ministerstwem kultury i samym Narodowym Centrum Kultury” - powiedział Mutor.
Zapowiedział realizację trzech linii programowych, a pierwsza z nich to zadanie pt. „Niepodległa 2018”, dotyczące obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. „Chodzi nie tylko o projekty historyczne, ale również o przedsięwzięcia z zakresu edukacji obywatelskiej i także przedsięwzięcia artystyczne” - powiedział Mutor.
Drugą linię programową dyrektor NCK nazwał „Twórczą Polską” i jej celem będzie podniesienie zainteresowania amatorską twórczością artystyczną, stworzenie warunków dla lokalnych środowisk i grup, by mogły realizować się twórczo.
Trzeci kierunek programowy szef NCK nazwał „Siła kultury” i ma to być rodzaj wsparcia dla animatorów kultury, którzy na co dzień zajmują się jej upowszechnianiem.
„Chodzi nam to, by kultura wysoka była bardziej dostępna, ale również, by były pewne wzorce korzystania z kultury wysokiej” - podkreślił Mutor.
„Chcemy wspierać budowę wspólnoty obywatelskiej Polaków poprzez pobudzanie zainteresowania polską kulturą i polskim dziedzictwem narodowym” - powiedział Mutor.
Mutor był pierwszym dyrektorem NCK, po wydzieleniu Centrum z Instytutu Adama Mickiewicza w 2006 r. i kierował nim do 2007 r. W tym okresie stworzył kilka programów w obszarze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, m.in. programy "Patriotyzm Jutra" i "Świadkowie Historii".
Od 2007 r. był dyrektorem Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu - instytucji kultury zajmującej się popularyzacją historii, która zasłynęła m.in. wystawami edukacyjnymi "Pociąg do historii", "Solidarny Wrocław".
Rozpoczął także budowę Centrum Historii "Zajezdnia" w budynku zajezdni autobusowej na ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Jest kuratorem powstającej w nim wystawy głównej "Wrocław 1945-2016".
Mutor urodził się w 1979 r., jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. (PAP)
ros/ agz/