Kultura i sztuka po 1989 roku

25.04.2016 aktualizacja 19.07.2016

Obchody 20. rocznicy przyznania nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej

Wisława Szymborska odbiera z rąk króla Karola XVI Gustawa literacką Nagrode Nobla. Fot. PAP/J. Bednarczyk Wisława Szymborska odbiera z rąk króla Karola XVI Gustawa literacką Nagrode Nobla. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Fundacja Wisławy Szymborskiej z Krakowa przygotowuje się do obchodów 20. rocznicy przyznania poetce nagrody Nobla. Noblistka nie lubiła jubileuszy, jednak o wydarzeniu sprzed 20 lat trzeba przypomnieć - podkreślił prezes Fundacji Michał Rusinek.

„To będą skromne obchody. Wisława Szymborska nie lubiła jubileuszy, niemniej jednak trzeba przypomnieć o przyznaniu jej nagrody Nobla 20 lat temu” – powiedział prezes Fundacji.

Pierwszym wydarzeniem, zorganizowanym w ramach obchodów, będzie Festiwal Wisławy Szymborskiej w Bolonii. Potrwa on od 12 do 14 maja. „Festiwal jest przygotowywany od dwóch lat przez Instytut Polski w Rzymie i Uniwersytet w Bolonii, z naszym współudziałem” – mówił prezes Fundacji.

W programie Festiwalu znajdzie się konferencja naukowa, wystawa kolaży Szymborskiej oraz wieczór poetycki i koncert Tomasza Stańki.

Krajowe obchody zapoczątkują wydarzenia w ramach Festiwalu Miłosza w Krakowie. 11 czerwca odbędzie się wręczenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej - otrzyma ją autor najlepszego tomiku poetyckiego, a dzień później nastąpi premiera dokumentu o poetce „Napisane życie” w reż. i wg scenariusza Marty Węgiel.

Ten portret filmowy jest złożony w dużej mierze z materiałów archiwalnych i wypowiedzi poetki. Film, oprócz Fundacji Wisławy Szymborskiej, wyprodukowali: Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Telewizja Polska S.A.

W „Napisanym życiu” wypowiadają się przyjaciele, wydawcy, biografowie i współpracownicy poetki (m.in. Bronisław Maj, Tadeusz Nyczek, Teresa Walas, Wanda Klominkowa, Jerzy Illg, Michał Rusinek, Joanna Szczęsna), ale przede wszystkim - ona sama.

Zdjęcia z archiwum Fundacji Wisławy Szymborskiej mają pozwolić widzom wejść w prywatny, mniej znany świat noblistki. Dzięki nagraniom z telewizyjnych archiwów można będzie usłyszeć jej głos, nabierające niezwykłego znaczenia opowieści o codziennych przeżyciach, a także czytane przez nią wiersze. To one budują rytm tego obrazu – historię jej dorastania, miłości, przyjaźni z artystami, samotności, a jednocześnie skłaniają do refleksji o pisaniu i poezji.

W październiku z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się konferencja naukowa, poświęcona Szymborskiej. „Dość dawno nie było takiej konferencji, więc teraz jest dobry pretekst, by ją zorganizować” – mówił Rusinek.

Naukowym dyskusjom w Krakowie towarzyszyć będzie wystawa rzadko publikowanych fotografii, związanych z wręczeniem Polce literackiego Nobla 20 lat temu.

Rok jubileuszowy zamknie koncert i wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie – 10 grudnia, czyli dokładnie w tym dniu, w którym Szymborska otrzymała Nobla.

Podczas koncertu współczesnej muzyki poważnej publiczność usłyszy kilka utworów nawiązujących do poezji Szymborskiej. Rozbrzmią melodie m.in. izraelskiej kompozytorki Elli Milch-Sheriff, która napisała utwór „Rozmowa z kamieniem”, inspirowany twórczością Szymborskiej, a dedykowany Muzeum Historii Żydów POLIN. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć i rękopisów noblistki, pochodzących z archiwów jej Fundacji. (PAP)

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL