Obrazy, grafiki i rzeźby przedwojennych i wojennych artystów żydowskich m.in. z Warszawy i Łodzi, w większości ofiar Holokaustu, gromadzone od 1944 r. przez Żydowski Instytut Historyczny będzie można od czwartku oglądać na wystawie w siedzibie Instytutu.
Prace zbierane przez stołeczny ŻIH od zakończenia wojny, prezentowane na wystawie "Ocalałe. Kolekcja malarstwa, rysunku, rzeźby ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego" są - jak podkreślają organizatorzy - ważnym świadectwem historii polskich Żydów, stworzonym przez najważniejszych żydowskich artystów. Na ekspozycji będzie można zobaczyć ok. 150 dzieł blisko 50 autorów.
"Ekspozycja została przygotowana w związku z otwarciem wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich i stanowi jej dopełnienie. ŻIH od powojnia gromadził zbiory związane z wymordowanym narodem żydowskim, a w 1948 r. zorganizował pierwszą wystawę dzieł żydowskich artystów. Zbiory te są przechowywane w naszych specjalnie wyposażonych magazynach i zależy nam by mogła się z nimi zapoznawać szersza publiczność. Uznaliśmy, że otwarcie wystawy głównej MHŻP, które znajduje się od nas w odległości zaledwie kilkuset metrów, jest dobrą okazją by zwiedzający muzeum mogli obejrzeć również nasze zbiory" - opowiadała PAP kurator wystawy Teresa Śmiechowska.
"Ekspozycja została przygotowana w związku z otwarciem wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich i stanowi jej dopełnienie. ŻIH od powojnia gromadził zbiory związane z wymordowanym narodem żydowskim, a w 1948 r. zorganizował pierwszą wystawę dzieł żydowskich artystów" - mówi PAP kurator wystawy Teresa Śmiechowska.
Wystawa została podzielona na dwie części prezentowane w dwóch salach ekspozycyjnych. Na pierwszym piętrze będzie można zobaczyć dzieła artystów, którzy tworzyli w czasie okupacji - głównie w gettach warszawskim i łódzkim, ukazujące w dużej mierze wojenną rzeczywistość. Większość prac pochodzi z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego tzw. Archiwum Ringelbluma.
"Sercem tej części będą prace Geli Seksztajn, seria portretów dzieci. Artystka pozostawiła przejmujący testament, który również jest w zbiorach ŻIH. Ponadto na wystawie znajdą się rysunki Witolda Lewinsona, Romana Kramsztyka i Henryka Becka. Przypomnimy także prace Maksymiliana Eljowicza, który w czasie wojny w warszawskim getcie, razem z innym artystą Józefem Śliwniakiem, wykonywał witraże do holu recepcyjnego budynku gminy żydowskiej oraz polichromie ukazujące sceny biblijne i Żydów przy pracy. Ten fragment ekspozycji będzie utrzymany w ciemnych barwach" - mówiła Śmiechowska.
Druga część wystawy będzie prezentowana na ostatnim piętrze. "Tam pokazujemy najważniejsze prace artystów, którzy tworzyli w okresie międzywojnia. Chcemy m.in. pokazać jak wpisywali się w przemiany w sztuce. Byli to artyści pochodzenia żydowskiego, ale sztuka, którą tworzą ma wymiar ogólnoeuropejski, charakteryzuje się poszukiwaniem nowoczesności, odkrywaniem nowych form i kolorów. Cały ten segment będzie przepełniony barwą" - dodała kuratorka.
W prezentowanej w tej części twórczości, inspirowanej problemami tego okresu i wydarzeniami życia codziennego, będzie można m.in. zobaczyć portrety i martwe natury, pejzaże czy malarstwo rodzajowe. Dzieła reprezentują różne style i kierunki od realizmu, przez impresjonizm i postimpresjonizm, po ekspresjonizm i surrealizm. "Pragniemy przybliżyć tych mało znanych, a wybitnych twórców i ich dzieła, tytułowe +ocalałe+ z wojennej pożogi" - podsumowała Śmiechowska.
Patronami medialnymi wystawy są Polska Agencja Prasowa oraz portal historyczny dzieje.pl. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 marca 2015 r. (PAP)
akn/ agz/