Kultura i sztuka po 1989 roku

13.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Od czwartku prezentacja Łodzi w ramach "Koalicji Miast dla Kultury"

Ponad 30 wydarzeń z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, wideo-artu, filmu, muzyki, fotografii, animacji pod wspólnym hasłem "Łódź. Tkana odnowa" zaplanowano od czwartku do niedzieli we Wrocławiu w ramach kolejnej prezentacji "Koalicji Miast dla Kultury".

"Koalicja Miast dla Kultury" to przedsięwzięcie związane z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).  Idea współpracy siedmiu polskich miast w dziedzinie kultury zrodziła się w 2010 r., gdy miasta były na etapie starań o tytuł ESK. We Wrocławiu swój dorobek pokazały już: Lublin, Szczecin i Poznań, natomiast po Łodzi jeszcze tego lata uczynią to Gdańsk i Katowice.

Jak podano, ideą przewodnią prezentacji Łodzi jest rewitalizacja społeczno-kulturowa, a program wydarzeń i działań artystycznych koncentruje się wokół wielopoziomowej metafory „tkania”, która łączy dawne dzieje „miasta włókniarzy” i zachodzące w nim współcześnie dynamiczne procesy, zapowiadające kolejne narodziny miasta.

„Pokazujemy współpracę łódzkich artystów, którzy aktywizując mieszkańców, wychodzą z bram i podwórek, instytucji i pracowni artystycznych, by zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Artyści, którzy tworzą dla Łodzi, zaczynają u podstaw. Wiedzą, że odnowa zaczyna się od serca, a sercem miasta zawsze jest człowiek” - podkreślił Konrad Dworakowski, dyrektor programowy prezentacji Łodzi w ramach „Koalicji Miast dla Kultury”.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie spektakl Teatru Chorea w reżyserii Tomasza Rodowicza pt. „Derby. Białoczerwoni”, który został nagrodzony „Złotą maską”. To opowieść o dwóch grupach kibiców zamieszkujących Łódź, ich duchowych zmaganiach i społecznych frustracjach, tożsamościowym etosie i osobistej dumie, świadomej rywalizacji i mimowolnej wspólnocie.

Jak powiedziała dziennikarzom Dominika Kawalerowicz, kierowniczka działu merytorycznego ESK, spektakl o łódzkich kibicach jest szczególnie interesującą opowieścią o istocie tego miasta. „Nie znam się na futbolu ani na kibicowaniu, ale ten spektakl ogląda się z zapartym tchem. I jest naprawdę godny obejrzenia” - dodała.

Zaplanowano również m.in. interdyscyplinarny projekt L.Story, czyli kompozycje zespołu L.Stadt do tekstów autorstwa Konrada Dworakowskiego, warsztaty i spotkania z artystami oraz wystawy i performance.

Prezentacja Łodzi od czwartku do niedzieli odbędzie się w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. (PAP)

ros/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL