6. edycja Festiwalu Teatralnego „Buda Jarmarczna”, inspirowanego twórczością Tadeusza Kantora, rozpocznie się w piątek wieczorem w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli. Wstęp wolny.
Jak mówią gospodarze festiwalu „Buda Jarmarczna” nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa.
„Twórczość Kantora cały czas jest elementem wiążącym nasz festiwal. Stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. Nie koncentrujemy się jednak na samej sztuce mistrza, raczej proponujemy spektakle w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi” – przybliżyła ideę festiwalu jego pomysłodawczyni Aneta Adamska-Szukała, szefowa Teatru Przedmieście z Rzeszowa, który jest gospodarzem.
Dodała, że każdego roku do udziału w tym przedsięwzięciu zapraszani są znakomici twórcy polskiej sceny niezależnej.
Byli to już m.in.: Teatr Witkacego, Teatr Cinema, Teatr Nikoli, Teatr A3, Carlo Roselli z Włoch, Ziuta Zającówna, Arti Grabowski, Teatr Wojtka Kowalskiego.
W programie tegorocznego festiwalu znalazło się pięć wydarzeń artystycznych, w wykonaniu artystów z Olsztyna, Częstochowy, Krakowa i Rzeszowa.
Festiwal w piątkowy wieczór otworzy performance „Ceremonia” w wykonaniu Mojry Project z Olsztyna. W kolejnych dniach widzowie będą mogli obejrzeć cztery spektakle, w tym dwa plenerowe. Będą to: „Krople nasercowe”, na który zaprosi Marta Andrzejczyk z Rzeszowa; Miłość – uwolnić słowa” Teatru Wojtka Kowalskiego z Częstochowy oraz „Opowiastki frywolne” w wykonaniu Teatru Przedmieście z Rzeszowa.
Na zakończenie w niedzielny wieczór Teatr Nikoli z Krakowa zaprosi widzów na plenerowe przedstawienie „Księżycowa droga”.
Wstęp na wszystkie spektakle wolny. Obowiązuje jednak rezerwacja miejsc: tel. 667 714 730.
Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna” (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/