Występy aktorów-akrobatów, spektakl-koncert, w którym każdy będzie mógł zostać grajkiem, warsztaty kuglarskie i jazdy na monocyklu - to niektóre atrakcje 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wertep". Impreza rozpocznie się 25 lipca w Narewce.
Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal ma nawiązywać do tych tradycji.
Przedstawienia będą się odbywać do 3 sierpnia w kilku miejscowościach w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, gdzie na co dzień nie ma teatru: w Narewce, Michałowie, Orli, Czeremsze, Policznej, Hajnówce i Białowieży.
Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal ma nawiązywać do tych tradycji. Przedstawienia będą się odbywać do 3 sierpnia w kilku miejscowościach w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, gdzie na co dzień nie ma teatru: w Narewce, Michałowie, Orli, Czeremsze, Policznej, Hajnówce i Białowieży
Jak mówiła we wtorek na konferencji prasowej jedna z organizatorek festiwalu Agata Rychcik-Skibińska, od tej edycji i przez kolejne dwa lata festiwal będzie się odbywał pod hasłem "Wertepowe strony świata".
Tegoroczna edycja to "ukłon w stronę teatru ze Wschodu - z Rosji, Ukrainy i Białorusi oraz sztuki cyrkowej". Wystąpi kilkanaście grup z tych krajów, a także z Polski i Szwajcarii. W ich repertuarze znalazły się spektakle dla dzieci i dorosłych oraz familijne. Oprócz klasycznych przedstawień, będzie można wziąć udział w spektaklach ulicznych, występach cyrkowych czy przedstawieniach-koncertach.
Zaprezentuje się cyrkowa grupa Circo Pitanga ze Szwajcarii, która wystąpiła już na festiwalu w ubiegłym roku. Tym razem pokaże przedstawienie "Cyrk". Rychcik-Skibińska mówiła, że będzie to spektakl łączący pokazy akrobatyczne z innymi technikami teatralnymi.
W cyrkowej scenerii odbędzie się też plenerowe przedstawienie białoruskiego teatru z Brześcia. Będzie to opowieść o Don Kichocie, w której aktorzy występują na szczudłach. Natomiast Kijowski Teatr Uliczny z Ukrainy na szczudłach zaprezentuje różne korowodowe tańce.
Teatr Scena C pokaże widowisko muzyczne "Muzikanty". Będzie to wędrówka od starochińskich melodii ludowych przez folk, europejską muzykę klasyczną, jazz i hity dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze dokonania rynku muzycznego. Artyści podczas występu wykorzystają instrumenty z całego świata, będzie to m.in. chińskie erhu, afrykańskie kazoo oraz instrumenty własnej konstrukcji: kontrabas z miotły czy fujarki z rurek PCV.
Przygotowano też warsztaty kuglarskie oraz jazdy na monocyklu dla dzieci i młodzieży. Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. spotkanie integracyjne przy "Długim stole", występy młodych grup teatralnych oraz wystawa zdjęć Jerzego Kostko, który przez ponad pół wieku fotografował mieszkańców Kleszczel i okolicznych wsi.
Dzięki trzyletniej dotacji z resortu kultury, na festiwalu w kolejnych latach prezentowana będzie twórczość teatralna z poszczególnych stron Europy - Wschodniej, Północnej i Południowej. (PAP)
swi/ ls/