Pierwsza edycja przeglądu teatrów muzycznych „Czas na teatr„ rozpoczyna się w piątek w Poznaniu. Gospodarzem wydarzenia jest poznański Teatr Muzyczny, zaproszenie przyjęły teatry z Warszawy, Wrocławia i Gdyni.
Przegląd potrwa do poniedziałku w Auli Artis Collegium Da Vinci oraz na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Gośćmi wydarzenia są: Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie i Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Widzowie zobaczą spektakle: "Cesarz", "Thrill me. Historia Leopolda i Loeba", "Mury Jerycha" oraz "Irena".
"Zależało nam na tym, żeby pokazać, że teatr muzyczny to nie jest uboższy, może nawet głupszy brat teatru dramatycznego – to pełnowartościowy gatunek teatralny. We wczesnych latach '90 ten gatunek na niektórych polskich scenach został niestety zbanalizowany. Na naszym przeglądzie chcemy prezentować spektakle muzyczne, które mają wszystkie cechy dobrego teatru – wszystkie te spektakle, które zaprosiliśmy właśnie takie są" - powiedział dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski.
Jak dodał, pierwotne założenie pierwszej edycji przeglądu było nieco inne.
"Idea była taka, żeby w Poznaniu powstał festiwal, który skrzyżuje kulturowo nasze doświadczenia z doświadczeniami ukraińskimi i niemieckimi. Z władzami miasta rozmawialiśmy o takim wydarzeniu jesienią ub. roku, nie wiedzieliśmy, że wybuchnie wojna" - powiedział.
"W tym roku zaczęliśmy skromnie, ta edycja jest jednak zapowiedzią tego, co mamy nadzieję robić i rozwijać w kolejnych latach. Pomysł jest taki, żeby naszą nową siedzibę, którą otworzymy zapewne za cztery lata, wypełnić nie tylko naszym repertuarem, ale żeby ten nowy teatr stał się domem przynajmniej kilku festiwali" – dodał Kieliszewski.
Przegląd otworzy w piątek wieczorem spektakl Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu - "Cesarz" w reżyserii Cezarego Studniaka. To paradokument sceniczny oparty na fabularyzowanym reportażu Ryszarda Kapuścińskiego o dworze cesarza Hajle Sellasje I. Następnego dnia Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentuje na swojej scenie tegoroczną premierę – „Irenę” o Irenie Sendlerowej.
"Premiera została niezwykle dobrze przyjęta, co nas ogromnie cieszy. Mamy głębokie przekonanie, że udało nam się opowiedzieć niezwykłą i ważną historię Ireny Sendlerowej, oddając hołd nie tylko jej, ale także innym kobietom, które razem z nią ratowały dzieci z getta. Powstał piękny spektakl, ze wspaniałą muzyką i niezwykłą oprawą wizualną, który głęboko porusza emocje naszych widzów" – powiedział Kieliszewski.
11 września w Auli Artis widzowie zobaczą musical "Thrill me. Historia Leopolda i Loeba". Spektakl warszawskiego teatru muzycznego jest oparty na historii studentów z Chicago, którzy popełnili jedną z najgłośniejszych zbrodni XX wieku. Natchnieni filozofią Nietzschego i przekonaniem, że są nadludźmi, planują morderstwo.
Przegląd zamknie autorski spektakl Wojciecha Kościelniaka "Mury Jerycha". To adaptacja biblijnej historii o zdobyciu przez Izraelitów miasta Jerycho i komentarz do sytuacji panującej w Kościele, w którym ścierają się część uboga i pokorna oraz część silna i karząca.
Spektaklom towarzyszy m.in. konferencja naukowa "Musical i historia". 11 września w ramach kina plenerowego przy siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu, odbędzie się pokaz filmowy spektaklu "Białoruś Obrażona" Teatru Miejskiego w Gliwicach w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.
Po każdym spektaklu oraz pokazie filmowym odbędą się spotkania z aktorami i twórcami. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ akub/