We wtorek rozpocznie się w Łodzi trzecia edycja Festiwalu Off-Północna, przeglądu małych form dramatyczno-muzycznych. W tegorocznym programie znalazły się m.in. występy czołowych wykonawców piosenki aktorskiej i musicalowej, a także spektakl inspirowany wydarzeniami na Majdanie.
Ideą organizowanego od 2017 r. przez Teatr Muzyczny w Łodzi festiwalu jest promocja teatru offowego, niekomercyjnego repertuaru i scen muzycznych. Jego organizatorzy podkreślają, że impreza ma pokazać, że współczesny teatr muzyczny to nie tylko wielkie musicale, ale również przestrzeń kameralnego celebrowania słowa i poszukiwania dla niego nowych form muzycznego wyrazu.
"Proponujemy przekrojowe spotkanie z pozycjami niegoszczącymi na co dzień na łódzkich scenach, a obecnymi i popularnymi w kraju" – zapowiedział trzecią edycję wydarzenia jego pomysłodawca i koordynator Krzysztof Wawrzyniak.
Tegoroczny program Off-Północna skonstruowano przez pryzmat silnych kobiet i wrażliwych mężczyzn.
"Twórcy i wykonawcy odsłaniają nieoczywistą stronę swej artystycznej natury i pokazują rzeczywistość widzianą przez pryzmat twórczości własnej czy autorów takich, jak: Marian Hemar, Agnieszka Osiecka, Taras Szewczenko, Dorota Masłowska, Stephen Sondheim czy Jonasz Kofta" – wyjaśnili organizatorzy.
W repertuarze znalazły się przedstawienia, koncerty i recitale, warsztaty i organizowany po raz drugi Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Cykl wydarzeń otworzy we wtorek oparty na dziennikach i piosenkach Hemara spektakl Teatru Muzycznego z Torunia "Hemar. Marchewka – próba generalizacji".
W kolejnych dniach festiwalowa publiczność zobaczy na deskach łódzkiego Muzycznego m.in. inspirowane wydarzeniami na ukraińskim Majdanie i opierające się na poezji Tarasa Szewczenki przedstawienie "Tam, gdzie wzrok nie sięga" Teatru Navpaky z Gdańska oraz adaptację powieści Doroty Masłowskiej w spektaklu dyplomowym studentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie "Kochanie, zabiłam nasze koty".
Wśród recitali zaplanowano m.in.: "Osiecka po męsku", w którym aktor i wokalista Marcin Januszkiewicz zinterpretuje ponadczasowe słowa wybitnej poetki i autorki tekstów, a także "Wrażliwość na olśnienie w normie" Konrada Imieli oraz "Sondheim, którego nie znamy", w którym Marcin Wortmann z gościnnym udziałem Anny Gigiel zaprezentuje songi z musicali Stephena Sondheima – najważniejszego twórcy amerykańskiego musicalu, współtwórcy "West Side Story".
Organizatorzy zapraszają również na koncert Oksany Terefenko z zespołem Coolbaba w Klubokawiarni Niebostan i do udziału w dyskusji "Po co teatr offowy? ". Przygotowano też warsztaty mistrzowskie z Konradem Imielą i aktorskie dla młodzieży z Joanną Wiśniewską.
W niedzielę, ostatniego dnia festiwalu, poznamy laureatów II Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. W przesłuchaniach przed jury zmierzy się dziesięciu wykonawców wybranych z kilkudziesięciu, którzy zgłoszyli się z całego kraju. Podczas gali finałowej najlepszy młody wykonawca piosenki aktorskiej odbierze przyznawaną w tym roku po raz pierwszy statuetkę Jonaszka, nawiązującą do postaci patrona konkursu.
Trzecią edycję Off-Północna zakończy występ Anety Todorczuk w "Projekcie Koffta" – recitalu złożonego z kilkunastu utworów Jonasza Kofty w nowoczesnej, elektronicznej oprawie i – jak zapowiada artystka – "mocniejszej interpretacji". (PAP)
Autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ joz/