Kultura i sztuka po 1989 roku

06.04.2019

Ogłoszono laureatów XXV Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Próba medialna spektaklu „Trojanki” w gdańskim Teatrze Wybrzeże. 09.2018. Fot. PAP/A. Warżawa Próba medialna spektaklu „Trojanki” w gdańskim Teatrze Wybrzeże. 09.2018. Fot. PAP/A. Warżawa

Przedstawienia „Trojanki” w reż. Jana Klaty i „Dawni mistrzowie” w reż. Thoma Luza otrzymały ex aequo tytuły najlepszego spektaklu XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Laureatów tegorocznej edycji imprezy teatralnej ogłoszono w sobotę.

Wyboru najlepszego spektaklu jubileuszowej edycji jednego z najstarszych festiwali teatralnych w kraju tradycyjnie dokonali widzowie głosujący w Internecie i w tradycyjny sposób.

Jak poinformowała w sobotę PAP Justyna Tomczak z organizującego festiwal łódzkiego Teatru Powszechnego, w tym roku publiczności wybrała dwa najlepsze spektakle. Pierwsze miejsce w głosowaniu zajęły ex aequo "Trojanki" w reż. Jana Klaty, przygotowane przez zespół Teatru Wybrzeże w Gdańsku, i "Dawni mistrzowie" ("Alte Meister") w reż. Thoma Luza z Deutsches Theater w Berlinie.

Tytuł najlepszej aktorki przyznano Sandrze Korzeniak za rolę w spektaklu "Pod presją" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Za najlepszego aktora uznano Radosława Krzyżowskiego za rolę w spektaklu "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" w reż. Moniki Strzępki.

W części konkursowej festiwalu uczestniczyło dziewięć przedstawień: "Trojanki" (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), "Alte Meister" – "Dawni mistrzowie" (Deutsches Theater w Berlinie), "Pod presją" (Teatr Śląski w Katowicach), "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), "Instytut Goethego" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), "Ferragosto" (Teatr Powszechny w Łodzi), "Hymn do miłości" (Teatr Polski w Poznaniu), "Wracaj" (Teatr Powszechny w Łodzi), "Popiół i diament. Zagadka nieśmiertelności" (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy).

Tegoroczna edycja festiwalu zakończyła się 2 kwietnia. Przez ponad trzy tygodnie publiczność obejrzała w sumie dziesięć spektakli, które w założeniu szefowej Teatru Powszechnego w Łodzi i dyrektor artystycznej imprezy Ewy Pilawskiej miały być pretekstem do rozmów o miejscu odbiorców we współczesnym teatrze oraz o roli widza. Motywem 25. Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych była publiczność.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to jedno z najstarszych i największych wydarzeń teatralnych w Polsce. Jego pierwsza edycja odbyła się w Łodzi w 1994 r. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL