„Open Art” to multimedialny przewodnik muzealny na smartfony i tablety, który powstaje szczególnie z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Aplikacja powinna zacząć działać na wiosnę przyszłego roku.
Open Art będzie oprowadzał po zbiorach sztuki współczesnej, znajdujących się w muzeach narodowych w Warszawie i Krakowie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. „Będzie można przyjść do muzeum z własnym smartfonem. Ale będzie można też pozostać w domu i nie wychodząc na zewnątrz poznawać eksponaty za pomocą tego przewodnika” – powiedziała prezes Fundacji Siódmy Zmysł Anna Jankowska.
Treść przewodnika ma być dostępna w formie dźwiękowej, w postaci napisów w języku polskim i angielskim, w polskim języku migowym oraz w postaci multimediów. Aplikacja zapewni automatyczną identyfikację muzealnych eksponatów oraz lokalizację zwiedzającego w muzeum. Opracowane rozwiązanie będzie mogło zostać wdrożone w innych muzeach i galeriach jako nowa usługa.
Prezes Fundacji zwróciła też uwagę, że w przeciwieństwie do większości audiodeskrypcji, które są w muzeach, audiodeskrypcje w powstającym przewodniku nie będą tak długie. Opisy dzieł sztuki będą również prostsze niż te zwykle opracowywane przez historyków sztuki. „Jak wybraliśmy sztukę współczesną, to trzeba było sprawić jeszcze, żeby ta sztuka nie była taka trudna. Bo większość osób, które pytaliśmy o sztukę współczesną, przyznała, że potrzebuje pomocy, by ją zrozumieć – nawet jeśli ją widzi” – wyjaśniła prezes Fundacji.
Projekt finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum, w którego skład – oprócz Fundacji i trzech muzeów – wchodzą: Instytut Technik Innowacyjnych EMAG i Centrum Transferu Technologii EMAG, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Ośrodek Przetwarzania Informacji. (PAP)
bko/ agz/